Korábbi cikkeinkben már beszéltünk arról, hogy pontosan milyen eszközök szükségesek, valamint arról is, hogy miként rakunk össze figurákat. Az összerakott figuráktól már nincsen messze a festés, de előtte beszélgessünk arról, hogy pontosan milyen festékekből tudjuk felépíteni azt az eszköztárunkat, amely színt hoz a szürke figurákra! Fontos megjegyeznünk, hogy a cikkünket kifejezetten a Citadel akril festékekről írjuk, és maximum csak egy-egy mondattal fogunk kitérni más festékgyártókra.

Miből is állnak a festékek?

A festékek két fő dologból rakódnak össze: a pigmentből, amely maga a szín, ugye, valamint a médiumból, amely a pigmentek vivőréteg (természetesen több alkotó eleme is van nekik, de ez a kettő a legfontosabb). Az akril festékek, és úgy általában a festékek leginkább a médiumban különböznek. Például a médium az, ami miatt az akril festékeink „műanyagra”, vagy sokan úgy szokták mondani, hogy „gyantára” száradnak. Ezért nagyon fontos, hogy minden festékünket megfelelő módon felrázzunk használat előtt. Ezt sok mindennel elő tudjuk segíteni, de a legkönnyebb keverőgolyókat használni, amelyek egyébként többször használatosak. Ugyanígy az akril festékek hígíthatóak vízzel, és minden festéket, pár kivételtől eltekintve, 2:1 arányban javaslunk vízzel keverni. Ez festékenként egyébként eltér, mert vannak olyan festékek, amelyekhez kevesebb víz kell, de van, ami többet is elbír. Ezt mindenki ki tudja magának kísérletezni használat közben. Ha túl sok vizet rakunk a festékekhez, akkor úgymond szétesnek a pigmentjei, magyarul túlhígítottuk az adott színt. A hígítás egyébként azért szükséges és ajánlott, mert jobban terül utána a festék, valamint több olyan technika is van, amelyhez nem szabad túl vastagon felvinni a festéket, amit így tudunk elérni.

Alapozó (Primer) Festékek

Ezek a festékek azért nagyon fontosak, mivel ezek létrehoznak egy olyan réteget a műanyagra, amelyre továbbiakban nagyon jól fog tapadni az akril festék. Talán ez a legdrágább része egységáron nézve a festéktárunknak, mivel ezeket leginkább spray formában lehet megvásárolni. Mennyi figurára elég egy ilyen spray? Ez sokban függ attól, hogy miként alapozik valaki, mert van, aki figuránként halad (azért, hogy mindenhol teljesen le legyen fedve az alapozóval), és van, aki a figura méretétől függően 10-30 figurát fúj le egyszerre (ha nem fed teljesen bizonyos helyeken, akkor sincsen probléma, mert a saját színével már ilyenkor át tudunk menni azokon a részeken is, mert valószínűleg kialakult rajta a réteg, ami nekünk szükséges). Átlagban azt tudjuk mondani, hogy 100-200 figurára elég egy alapozó spray. Lehet alapozás nélkül figurát festeni? Igen, lehetséges, de úgy megtörténhet az, hogy a festék összeugrik a figurán, mivel a sima műanyagra nagyon nehezen tapad magában az akril festék.

Ugyanezen probléma miatt sokkal könnyebben is pattoghat le róla a festék, és így a munkánk könnyebben mehet tönkre játék közben. Rengeteg fajta szín szolgál a játékosoknak, hogy megadják az alapját a figuráknak. A különböző alapozások különböző technikákat engednek meg, de úgy alapvetően azzal nem nyúlunk mellé, hogyha a legtöbbször szerepelt színt használjuk alapozónak. Például egy Ultramarine Space Marine Intercessor figuránál a Macragge Blue alapozó spray tökéletes választás. Emellett a másik 3 általános alapozó a fehér (White Scars), fekete (Chaos Black) és a szürke (Mechanicus Standard Grey) szokott lenni. Alapvetően teljesen mindegy, hogy melyikkel alapozunk, mert a végeredmény ugyanaz lesz, de a fehér alapozásnál könnyebben lehet olyan technikákat használni, amelyben sötétítjük a színeinket, a feketénél könnyebb világosítani, a szürke pedig valahogy a kettő között van, mert mindkét fajta technikákat könnyű használni rajtuk. Ez mindenkinek a saját választása, hogy milyen alapozókat használ. Mi mindenféleképpen javasoljuk, hogy alapozzuk le a figurákat, mert úgy lesznek a legtartósabbak, főleg, ha játszunk is velük.

Base Festékek

A Base, vagy magyarul az „alap” festékek, magas pigmentációval rendelkező akril festékek, amelyek tökéletes lehetőséget nyújtanak, hogy megadjuk a figuráink minden részére az alap színt. Fontos, hogy ez a festék nem alapozó! Alapozót a Citadel festékeinél csak és kizárólag spray-ben találhatunk. Rengeteg féle színt megtalálhatunk ezek között, és általánosságban elmondható, hogy nagyon jó terüléssel és határozottan jó pigmentszámmal rendelkeznek. Természetesen vannak kivételek, mint például a Corax White, amelyet több rétegben kell felvinnünk az adott felületre, méghozzá vékonyan, különben eltömíti a részleteket, és nem ad homogén fedést. Természetesen ezzel a festékkel is lehetséges bármilyen festési technika, maximum jobban kell őket hígítanunk.

Inkább két vékony réteget vigyünk fel a figurára, mint egy vastagot! Így könnyebben érhetünk el szép homogén fedésű színeket.

Layer Festékek

Ezek a festékek általában alacsonyabb pigmentszámmal rendelkeznek, mint a fentebb említett base festékek, amely azért van, mert ezeket a festékeket arra találták ki, hogy az alapszínre felvíve tudjuk árnyalni az adott színt. Persze ezzel a színnel is lehet homogén fedést elérni, de ahhoz több rétegbe kell felvinni az adott színt általában. Talán ezeket a festékeket fogjuk legtöbbször használni, mivel egy adott színnek a világosításához rengeteg világosabb megfelelője kell haladóbb szinten a figurafestőknek.

Shade Festékek

Ezek a festékek nem hasonlíthatók össze a fentebb említettekkel, mivel a médiumjaik másabbak. A Shade, vagy más néven wash, festékeket arra használjuk, hogy a részletek közé befolyva megadják az árnyékát az adott részeknek. Ez a festék sötétíteni fogja azt a színt, amire felvittük, de mivel maga ez a festék hígabb, így könnyebben fog befolyni a résekbe. Általában ezt a festéket csak árnyékolásra használják, de sokan a layering technikákhoz is hasznosnak találhatják. Ezeket a festékeket nem javasolt vízzel hígítani, mivel a médiumja szürkén kicsapódhat a felvitt felületen. Talán a leghíresebb ilyen shade a Nuln Oil, amely minden figurafestő eszköztárában megtalálható.

Contrast Festékek

Ezek a festékek egy teljesen új megközelítése a figurafestésnek. Ellentétben azzal, ahogy fentebb is említettük (érdemes több rétegbe felvinni a legtöbb festéket, mert különben túl vastag lehet és eltömítheti a részleteket), ezt a festéket elég felvinni egy vastagabb rétegben. Gyakorlatilag ez a festék megadja az adott felület alapszínét, a világosítását és az árnyékát is egyszerre. Hogyan? Egyszerűen egy hígabb festékről beszélünk, amely alól az előző réteg is látszódni fog, viszont ahová lefolyik, az pedig sötétebb lesz.

A contrast festékeket mindenképpen érdemes világosabb alapszínre felkenni (ha csak ilyennel festünk, akkor mindenképpen érdemesebb világos alapozással ellátni a figurákat), azért mert ez fogja megadni azt, hogy a magasabban lévő részekről lefolyva a festék megadja a „highlightot”, vagyis a világosítást. Ezek a festékek nagyon praktikusak abból a szempontból, hogy könnyű velük elérni a TTQ/Battle Ready festettségi szintet, amelyet egy korábbi tudástárcikkünkben is taglaltunk. Másik oldalról viszont figyelnünk kell, mert azon esetben, ha félrefestünk, akkor száradást követően festhetünk vissza az alapozás színére és vihetjük fel újra a contrast festék rétegeket. Szóval itt inkább pontosabban kell festenünk, de a végeredmény nagyon jó lesz. Ezekkel a festékekkel a haladó festők shade-elnek és layereznek is, így nagyon sokféle felhasználása van.

Dry Festékek

Ezek a festékek alacsony médiumtartalommal és magas pigmentszámmal rendelkeznek. Ez a festék gyakorlatilag csak és kizárólag a drybrush festési technikához van kitalálva, és emiatt is „túrós” állaguk van, ami miatt sok technikát nem lehet velük végrehajtani. Ezeket csak és kizárólag akkor javasoljuk, ha tényleg csak drybrusholni szeretnénk.

Például a Ryza Rustot is sokszor rizsdára használják, mint itt a kardon

Technikai Festékek

Ezekből rengeteg fajtát tudunk megkülönböztetni, de szeretnénk egyben kitárgyalni őket. Ezek között a festékek között találhatunk olyan festékeket, amelyeket kifejezetten a talp elkészítésére használhatunk, hogy mondjuk létrehozzunk kiszáradt marsi sivatagot (Martian IronEarth) vagy éppen saras csatateret (Stirland Mud). Ugyanígy találhatunk médiumokat is (simát, tehát Lahmiant, és Contrastot is), amellyel a víz mellett még jobban fel tudjuk hígítani a festékeinket úgy, hogy a pigmentek nem esnek szét benne. Találhatunk rozsdára használatos festékeket is, mint a Typhus Corrosion (ezzel lefolyó sötétbarna rozsdát tudunk létrehozni például) és ékkő festékeket is, amelyeket egy világos ezüst színre felvíve olyan hatást tudunk elérni, mintha tényleg ékkövek lennének az adott részen. Ilyen festék például a Waystone Green, amellyel egyébként nagyon jó power weaponöket tudunk festeni.

Összefoglaló

A Games Workshop Citadel festékei nagyon jól el tudják látni a kezdő figurafestőt a technikákhoz megfelelő festékekkel, viszont több gyártó is létezik, amely más-más tulajdonságukban emelkedik ki. Mi azért javasoljuk a Citadel festékeket, mivel tényleg technikáról technikára tudjuk használni, és emellett a Contrast festékeik szinte verhetetlenek a minőségben. Javasoljuk, hogy próbáljatok ki több festéket is, és találjátok meg magatoknak a legszimpatikusabbat!

Hungarian Warhammer Community csapata

Írta: Liszka Gergely

Tippek

  • Dark Angels

    Mindig is szeretted a lovagokat? Próbáld ki a Dark Angeleket!
  • Ha kezd beszáradni

    Ha kezd besűrűsödni a festéked, akkor tegyél hozzá 2 csepp vizet és 2 csepp mediumot és jól rázd fel!
  • Játékos Keresés

    Nem csak játékostársakra, de barátokra is lelhetsz a klubokban!