Ha mindig is kíváncsi voltál, hogy pontosan honnan kezdődhetett a Terepasztalos Társasjátékok története és miért, akkor ezeket a sorokat neked ajánljuk! Egy minimális kutatómunkával te is megtalálhatod ezeket az információkat, mi csak röviden próbáltuk összetömöríteni a legfontosabb részeit ennek a hobbinak és igyekszünk kitekinteni minden aspektusára. Hasonló cikkek jelentek már meg Liszka Gergely, alias Liszkag tollából (aki ezen cikkünk főszerzője is) a PCGuru és a PlayDome online magazinjaiban.

Sokan tudjátok, hogy az egyes társasjátékok (sőt igazából maguk a játékok) milyen képességfejlesztő hatásúak, viszont biztosak vagyunk benne, hogy nem gondoltátok, hogy először hol, mikor és miként használták a terepasztalos társasjátékokat a történelemben ezekért a tulajdonságaikért. A XIX. századtól a katonatisztek képzésében voltak használatosak olyan játékok, amelyeket terepasztalon játszanak. A figurák katonákat, vagy akár csapatokat is jelölhettek, amiknek a teljesítményét kockadobással modellezték le. Ezen stratégiai játékok azért voltak  jellem- és képességfejlesztő hatásúak, mivel a játékosnak át kellett látnia a harcteret és szükséges volt alkalmazkodnia a taktikájának a terepasztalon kialakult szituációkhoz. Sok sorozatban, filmben, képen, könyvben és egyéb helyeken is láthatunk, olvashatunk olyanokat, amikor katonák egy terepasztal felett disputálva, szépen megmunkált jelölőket vagy figurákat helyezgetnek, és latolgatják a lehetőségeket. A mai harctereken a katonai vezetőknek is fontos, hogy egy improvizált terepasztalon előadják a tervüket, és eligazíthassák az alárendeltjeiket, hogy ezzel még könnyebben megértethessék velük a feladatukat. Ugyanígy az eligazítás egyes részleteit is könnyebb megjegyezni, mivel vizuálisan mutatják be a feladat fontos részeit és a terepviszonyokat is könnyebben megjegyezhetővé teszi. Az ilyenekből és hasonlókból nőtték ki magukat a sokakat foglalkoztató Terepasztalos Stratégiai Társasjátékok, vagy idegen szóval tabletop wargame-ek (továbbiakban Terepasztalos Társajátékok). A legtöbben ezen hobbinak minden aspektusára csak egy szórakoztató időtöltésként tekintenek, de így sem veszítettek komolyságukból ezek a játékok.

Ahogy az előző bekezdésből már kiderült, a Terepasztalos Társasjátékok fő eleme maga a terepasztal és a figurák.  Fontos, hogy ezek a terepasztalok nem teljesen egyenértékűek a sokak által ismert vasúti terepasztalokkal. A különbség maga a használata, valamint az alkotóelemei. A Társasjátékhoz használt terepasztalon lévő tereptárgyak az esetek többségében nincsenek hozzá rögzítve az asztalhoz (mi ezt moduláris terepasztalnak hívjuk), így könnyen áthelyezhetőek és ezzel változatos harctereket hozhatunk létre. A játékosok a terepasztalon katonai egységeket mozgatnak, amiknek részeit maguk a figurák jelképezik. A játéknál fontos, hogy a tereptárgyak strapabíróak legyenek, mivel azok folyamatos használatnak vannak kitéve. A strapabíróság fontosságát mi sem mutathatja jobban, mint hogy a figurák, amelyek sok esetben akár olyan magasak is lehetnek, mint maguk a tereptárgyak, pozíciókat foglalhatnak el a ezeken belül (mondjuk az emeleten egy jobb lőállás érdekében vagy akár egy rom falai között, hogy elbújhassanak az ellenfél katonái elől), és ezt a terhelést, valamint a súrlódásokat ezen elemeknek ki kell bírnia.

Elmondható, hogy a játékok többségéhez, 48 inch x 72 inch (~120×180 cm) nagyságú asztalokat használnak, amire 5-6 nagyobb és sok apróbb tereptárgy is felkerül, így beláthatjuk, hogy, igencsak helyigényes ez a hobbi, mind tárolás, mind játéktér szempontjából (nem is beszélve ezek anyagi vonzatáról). Ezért sok országban, köztük Magyarországon is, klubokba tömörülnek a játékosok. A klubok feladata, hogy helyet, asztalokat és tereptárgyakat biztosítsanak a közösségnek. Sokszor a klubok saját maguk rendeznek versenysorozatokat, kezdőnapokat és egyéb más eseményeket is. Mi, a HammerTime Cafe, a vendéglátás mellett Magyarország talán legnagyobb Terepasztalos Társasjáték klubját és boltját mondhatjuk magunkénak, hogy a játékosok minden igényét kielégítsük. Ha kipróbálnád  ezeket a játékokat, akkor gyere el az egyik kezdőnapunkra, ahol a részvételért az első figuráidra 20% kedvezményt adunk!

A játékosok figurái egy osztagot, osztagokat, seregtesteket vagy egy teljes sereget alkotnak. Ez a Terepasztalos Társasjáték fajtájától függ (ezeket egy későbbi cikkben fogjuk kifejteni). Egy figura az adott szabályrendszer mögött húzódó világ egy-egy képviselője. Beszélhetünk itt hősökről, bakákról vagy akár járművekről, szörnyekről is. A történelmi játékokban akár létező személyeket (például Kossuth Lajos, Erwin Rommel vagy Bonaparte Napóleon) vagy osztagokat is ábrázolhatnak a játékhoz használt figurák. Az esetek többségében a figurák 1-1 katonát jelölnek, így letekintve a terepasztalra olyan, mintha egy tényleges harci szituációra néznénk le.

Ha figurákról beszélünk, akkor muszáj beszélnünk a méretarányokról is. A legpopulárisabb játékokban (például Warhammer 40.000) a legtöbb esetben 28 mm-es abszolút hősi méretarányban (Heroic Scale) vannak elkészítve. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos magasságú emberi figura 28mm magas, viszont sokkal testesebbnek/karakteresebbnek van megjelenítve minden részlete. A tényleges modellezési méretarányokat nézve megközelítőleg 1:64-es arányról beszélünk.

Tippek

  • 3-nál kevesebb project

    Nem érdemes egyszerre 3-nál több figura projectet futtatni.
  • Közelharci seregek

    Ha közelharc a mindened, akkor próbáld ki az Ogre KingDomes, Space Wolf, Blood Angel, Dark Angel vagy a Soulblight GraveLord seregeket!
  • Imperial Knight

    Szereted a Mechákat? Állj be Imperial Knight pilótának!

A játékos közösség nagyon aktív, barátságos és tárt karokkal várja a játszani vágyókat. Ahogy fentebb írtuk, a klubok adják a közösségi tereket a játéknak és az eseményeknek, így bármikor elmehetünk egy ilyen helyre és megismerkedhetünk a közösséggel és/vagy megnézhetünk egy játékot. Ugyanígy akár egy versenyre is érdemes elmenni, hiszen ott találkozhat az ember a legkülönfélébb seregekkel. Itt szeretnénk kiemelni az olyan játékosi szervezeteket, mint a Grim Hussars, akik amellett, hogy a Warhammer 40.000 versenyeink főszervezői, általában a nemzetközi versenyekre delegált csapat tagjainak jelentős részét teszik ki. A versenyekre rendszeres felkészülést tartanak és emellett az új játékosokat is szívesen oktatják. Játékosokat találni a hétköznapi játékokra igencsak egyszerű, mivel a HammerTime Cafe Játékos Kereső Facebook csoportjában akár pár perc alatt is találhatunk magunknak ellenfelet. A lényeg az, hogy megnevezzük a játékot, annak pontszámát (erről később beszélünk) és időpontját/időpontjait. A közösségépítéssel nem csak a klubok, hanem a már említett játékos szerveződések is foglalkoznak. Ezért is van, hogy a játékosközösség egyre csak növekszik és jelenleg szeretett hobbink a reneszánszát éli. Rendszeres kezdőnapok, versenyek, festőversenyek, kampányok és megannyi más rendezvény várja a vállalkozó szelleműeket nálunk és más klubokban is.

Arról már beszéltünk, hogy a játéknak milyen alapfeltételei vannak. Ilyenek a figurák, tereptárgyak és maga a terepasztal. Arról viszont még nem beszéltünk, hogy milyen más eszközöket használnak ezekhez a játékokhoz. Az első és legfontosabb, hogy legyen egy mérőszalagunk, ami lehetőség szerint angolszász skálájú legyen. A szemfülesebbek észrevehették, hogy fentebb is inch-ben adtuk meg az asztal méretét, amely azért van, mert a legtöbb játék az angolszász mértékegységeket használja. Gyakorlatilag a mérőszalaggal állapítjuk meg, hogy az adott figura meddig tud ellőni vagy éppen mekkora távot tud mozogni. (Természetesen ezeket nem kell kitalálnunk, mivel az adott figurák leírásában szerepelnek ezek az adatok.) A másik fontos eszköze a játékoknak a véletlenszerűség és az esélyek megjelenítéséhez használható eszköz, ami legtöbb esetben a hatoldalú dobókocka, amiből alkalomadtán rengetegre lehet szükség. A kockákkal az adott figurák esélyeit állapítjuk meg például egy pontos lövés leadására vagy éppen a fegyver páncélátütésére. (A játékokról és azok szabályairól egy későbbi bejegyzésben tudhattok meg többet.) A fentebb felsorolt két féle eszköz nélkül, valamint a figurák és az asztal nélkül nem könnyű játszani és mi nem is javasolnánk. Emellett rengeteg más eszközt is szoktak használni a játékosok, amely játékszabályonként eltérhet. Ilyenek lehetnek a jelölő tokenek, sablonok, lézerek, kártyák, stb. A játékhoz mindent be tudsz szerezni a figuráktól kezdve az eszközökön keresztül a tereptárgyakig a webshopunkról, ahol mindig találhatsz akciókat.

Az eddigi írásokból kiderülhet, hogy a Terepasztalos Társasjátékok végtelenségig változatosak. Sok szabályrendszer létezik, a terepasztal soha nem ugyanolyan, sokfajta küldetés fellelhető, rengeteg játékos van és megannyi egység/sereg, ezért soha nem találkozunk ugyanazzal a felállással. A meccsek célja az esetek zömében nem arról szól, hogy pusztítsuk el az ellenfél teljes seregét, hanem egy adott feladat végrehajtása. Ezen játékok egyik legfontosabb eleme a True Line Of Sight (tehát, valós rálátás), amely röviden annyit jelent, hogy akkor látja az egyik figura a másik figurát, ha ténylegesen a képzelt látómezejében helyezkedik el. Ennek a vizsgálatára érdemes lehajolni a harcmező síkjára és a figura válla fölött elnézve megvizsgálni a lehetőségeket. A szabályrendszerekről általánosságban elmondható, hogy a csatákban résztvevő seregek egy megszabott pontmennyiségből építhetőek fel, amely így megteremti a felek közötti egyensúlyt. A pontszámot a játékosok szabják meg vagy éppen az adott rendezvény szervezői. Ezekből a keretpontokból építjük fel a seregeket, seregtesteket, osztagokat, amely így az egyik legérdekesebb része a játéknak, mivel a saját játékstílusunkra és stratégiánkra szabhatjuk a csatározóinkat. Így például ha valaki a lovasságot és a tüzérséget szeretné előtérbe helyezni, akkor pontjainak jelentős részét abba fogja fektetni.

A műfaj leghíresebb képviselői a Games Workshop által gyártott és forgalmazott Warhammer 40.000 és a Warhammer: Age Of Sigmar játékok. Biztosak vagyunk benne, hogy sokan ismeritek a Dawn Of War videojáték sorozatot vagy éppen a Mordheim: City Of the Damned vagy Warhammer: ChaosBane című videojátékokat. Sokan nem tudják, de a Warhammer terepasztalos társasjáték számos videojátéknak, könyvnek, képregénynek és megannyi másnak az alapjául szolgált 1983 óta (amikor is megjelent az első Warhammer terepasztalos társasjáték, a Warhammer Fantasy Battle). Természetesen a Games Workshop mellett rengeteg más gyártóval is találkozhatunk, akik rengeteg stílust fednek le. Így találkozhatunk sci-fi, fantasy, steampunk, cyberpunk, cybergothic, történelmi és még sok más stílussal.

Ez a hobbi a játék és makettezés/modellezés mellett rengeteg más hobbit is magába foglal. A figurák festése rengeteg embernek ad kellemes időtöltési lehetőséget és ebből rengeteg versenyt is szerveznek Magyarországon. Ilyen verseny például a Games Day-en megrendezésre kerülő Golden Gobbo festőverseny, amely immár évente több alkalommal is megrendezésre kerül a szervezésünkben. Ugyanígy a figurakészítés és átalakítás is egy nagyon sok lehetőséget rejtő elfoglaltság. A figurák gyűjtési lehetőségeit nem fejtenénk ki, mivel az előzőekből kiderülhetett, hogy vannak 35 évnél régebbi játékok is, amikhez rengeteg figurát adtak ki, így van lehetőségünk a játékokban megjelenő frakciókat, fajokat, figura sorozatokat összegyűjteni. Természetesen a játék elkezdéséhez elég a figurákat összerakni, viszont érdemes őket kifesteni, mert nincs is szebb egy teljesen festett sereggel játszani a festett terepasztalon (főleg ha az ellenfél serege is teljesen festett). Gyakorlatilag a játékos képes megalkotni a saját világát vagy akár megjeleníteni saját magát is a terepasztalon.

Ha felkeltették az érdeklődésedet ezek a sorok, akkor bátran ajánljuk neked a Terepasztalos Társasjátékokat, aminek közösségében te is megtalálhatod a társaságodat! Ugyan így ajánljuk magunkat, tehát a Hungarian Warhammer Community Tudástár többi cikkét is, amellyel megtanulhatod a hobbi alapjait. Ha valami kérdésed lenne, vagy útmutatást kérnél, akkor kérdezz tőlünk bátran az info@hammertimecafe.hu címen vagy írj a Facebook oldalunknak egy üzenetet!

Hungarian Warhammer Community csapata

Írta: Liszka Gergely

Legújabb tudástár tartalmak

Hogyan Haladjunk a Figuráink festésével

Nagyon sokan küzdenek azzal, hogy időt találjanak a figuráik festésére a játék mellett. A következő sorok olyan technikákról szólnak, amelyekkel gyorsan haladhatunk a TTQ (TableTop Quality, azaz „asztalra lerakva jól néz ki”) szintű festéssel. Fontos megemlíteni, hogy a Warhammer és más terepasztalos társasjáték hobbi összetett elfoglaltság, amelynek nem feltétlenül minden részét szeretné valaki űzni – … Tovább

A Warhammer 40.000 Stílus

A Warhammer 40.000 univerzuma számos stílus elemeit ötvözi, ezért nehéz egyetlen kategóriába sorolni. Sokan a „grimdark” kifejezést tartják a legjellemzőbbnek, ám ez sem fedi le teljes mértékben a világ összetettségét. Mások „cyber gothic” vagy „sci-fantasy” stílusként hivatkoznak rá. Az igazság az, hogy nagyon kevés – ha egyáltalán van – olyan monumentális, átgondolt és kidolgozott fantáziavilág … Tovább

Az Astra Militarum Regimentjei – Death Korps Of Krieg

Életben, háború. Halálban, béke. Életben, szégyen. Halálban, vezeklés.” Az Áldozat Litániája, amit a Krieg katonái idéznek csatába induláskor Bevezetés A Death Korps Of Krieg az Astra Militarum azon ezredeinek neve, amelyek a Segmentum Tempestusban található, nukleáris pusztulás által sújtott, halálbolygóvá vált Krieg világából származnak. Ezek az ezredek híresek a lövészárok-hadviselésben, az ostromokban és a különösen … Tovább

Warhammer 40.000 Seregei – Astra Militarum

Bevezetés „Emberek, mi vagyunk az első, az utolsó és gyakran az egyetlen védvonal, amely az Imperium és az ismeretlen szörnyűségek között áll. Ti, és az a kiváló birodalmi fegyver, amit a kezetekben tartotok, vagytok az egyetlen, ami az emberiség túlélését biztosítja. A legtöbben valószínűleg nem élitek meg a második évet a Gárdában, és sokan soha … Tovább

Legfrissebb Hirek

Ünnepi szünet

Kedves Olvasóink! Nagyon köszönjük, hogy 2024-ben is követtetek minket! Ez az év igazán mozgalmas volt: rengeteg cikk került fel az oldalunkra. Összesen több mint 70 írás született szeretett Warhammer hobbinkról, ezek közül több mint 20 kiterjedtebb szakcikk is helyet kapott Tudástár rovatunkban. A júliusi újraindulásunk óta igyekeztünk minden hétköznap friss olvasnivalóval ellátni titeket. Reméljük, hogy … Tovább

Az Ember Birodalmának Abhumánjai: Afriel Strain

Az Afriel Strain az emberiség genetikai manipulációjának egyik legrejtélyesebb és legellentmondásosabb kísérlete a Warhammer 40.000 univerzumában. Az Adeptus Mechanicus által végzett titkos projekt célja az volt, hogy az Impérium legnagyobb hőseinek genetikai anyagát felhasználva megalkossák a tökéletes katonát. Az eredmény azonban messze elmaradt a várakozásoktól, és számos nem várt következménnyel járt. (Hasonló módon, mint a … Tovább

Mit vegyünk a Warhammeresnek?

Közeledünk az ünnepekhez és egyre kevesebb időnk van ajándékot találni szeretteinknek. Ezért is készült korábban egy ilyen cikk, amelyben tippeket adunk, hogy miként vásároljunk ajándékot egy Warhammer játékosnak. A cikket a képre kattintva találhatjátok! Kövessetek minket Facebookon és Instagramon is!

Grotmas Kalendárium 10-12.

Újabb kalendárium, újabb detachmentek a Warhammer 40.000 rajongóinak. Grotmas Kalendárium 10. WarpBane Task Force Ha egy világot sürgősen meg kell tisztítani, és azt már tegnapra vártad, akkor a 10. napi Grotmas Calendar Detachment jelenti számodra a megoldást: a Grey Knights Warpbane Task Force. A Grey Knightok azért indul harcba, hogy megtisztítsa a megszentségtelenített földeket, és … Tovább

Tippek

  • Nighthaunt

    Halál, pusztulás, szellemek? Akkor Nighthaunt!
  • Fél évente festék karbantartás

    Fél évente érdemes 1 csepp vízet és 1 csepp mediumot beletenni a tégelyes festékeidbe és utána jól felrázni őket.
  • Khorne

    Vért, Koponyákat és véget nem érő harcot akarsz? Khorne seregei tárt karokkal várnak!