Ha már kinéztük, hogy milyen seregbe/csapatba/bandába/osztagba akarunk belekezdeni, akkor el kell gondolkozni azon, hogy pontosan mi is szükséges a figurákon kívül. Ebben a cikkben sok mindenről fogunk érintőlegesen beszélni amiket későbbi cikkekben fogunk kifejteni.

Ami mindenképpen szükséges, hogy nekikezdjünk:

  • Megfelelő fényviszonyok és hely a munkánkhoz (figurafestés, összerakás, konvertálás stb.)
  • Figura összerakásához szükséges eszközök
  • Festékek 
  • Ecset(ek) és más szükséges festőeszközök

A figurák beszerzéséről, összerakásáról sokat nem kell beszélnünk, mivel azt korábbi cikkekben már kitárgyaltuk (Figuravásárlás, avagy a megalkotni való világod alapjai; Figuravásárlás másodkézből Magyarországon).

A cikkben lévő eszközök legtöbbje bármely háztartásban megtalálható eszközzel pótolható, valamint egy-kettő trükköt is leírunk, hogy miként lehet otthoni dolgokból gyorsan és könnyen olyan eszközt készíteni, amely kiválthatja a vásárolt verziót.

Bár sokaknak nagyon jó asztali lámpája van, de azért mindenképpen érdemes róla beszélni. A cél, hogy olyan lámpát szerezzünk, amelyik könnyen elfér az asztalunkon, könnyen megvilágíthatjuk vele a figurát amit festünk és ne zavarjon minket festés közben (Például ne akadjunk bele, ne dőljön el könnyen, lehessen állítani a magasságát stb.) Ha lehet választani, akkor  “napfény színű” izzót válasszunk. Hasonló módon fontos a munkafelületünk, amely lehet akár egy tálca, egy falap vagy akár egy vágólap is. Érthető módon egy olyan helyen kell festenünk, ahol a festéshez szükséges eszközök, anyagok (festék, ragasztó stb.) és a munkafelületünk is elfér a fényforrás mellett. Több megoldást is használnak a hobbisták és ezt mindenkinek érdemes saját magának kitapasztalni és kialakítani. Sokan használnak egy nagyobb tálcát, amit az asztalra raknak és könnyen el tudnak pakolni, ha végeztek a festéssel, van akinek külön asztala (sőt szobája) van erre, de ugyanígy sokaknak az asztaluk egyik fele erre van kialakítva és csak oda kell fordulniuk a székükkel. A fényforrásnak érdemes a jobbkezeseknél bal oldalon, a balkezeseknél pedig jobb oldalon lenni, hogy festés közben a legkevésbé árnyékoljuk be a festendő figurát. Az eszköz és festék rendszerezők nagyon hasznosak lehetnek mindenkinek, de főleg azoknak, akik kisebb asztallal rendelkeznek.

Példa Paint Station

A figurák összerakásához viszonylag kevés dolog szükséges, de az egyik legfontosabb a megfelelő ragasztó. A műanyag figurák összerakásához használhatunk pillanatragasztót is, de mi a műanyag ragasztót (plastic glue-t) javasoljuk. A műanyag ragasztó annyiban különbözik a pillanatragasztótól, hogy a műanyag felületeket megmarja és összeolvasztja. Így gyakorlatilag egy anyagot fog formálni a különbözőkből és így sokkal nehezebben törik el mondjuk egy esetleges leejtéskor. Ez a pillanatragasztóról nem mondható el, mivel kristályos szerkezetet alkot az összeragasztott részek között, amely a műanyag ragasztónál gyengébb kötést eredményez. Más esetekben ez a tulajdonsága a pillanatragasztónak előnyünkre is válhat, mivel így akár ideiglenesen is oda ragaszthatjuk a figuránk egyes részeit egymáshoz. Ha szét akarjuk szedni, akkor csak be kell rakni egy pár órára a mélyhűtőbe, majd utána enyhe feszítésekkel szét is tudjuk pattintani a figurákat. Itt érdemes azt figyelembe venni, hogy a pillanatragasztóval ragasztott figura valamelyest sérülhet ilyenkor és kifestett figurával nem érdemes ezt kipróbálni.

A keretről való leszedéskor érdemes egy csípőfogót vagy egy hobby-csípőfogót használni. A hobby-csípőfogó annyiban jobb, hogy a pengéje egyenes és nem ívelt. Így nem, vagy nagyon kevés öntési csonkot fog hagyni a levágott részen.

A másik szükséges eszköz az egy hobbi kés vagy sniccer. Ez azért lesz hasznunkra, hogy a figurákon rajta maradt öntési csonkokat könnyen eltávolítsuk. Ugyanígy akár a sorják eltávolításához is használhatjuk, de így könnyen megsérthetjük a figurát. A sorja leszedéshez inkább egy mouldline removert javaslunk.

Pár eszköz a figura összerakásához és festéséhez

A kezdethez a festékekből a bűvös 5+1+1 elvét javasoljuk. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy válasszunk ki 5 festéket, amelyek a fő színeink lesznek a seregünkben, válasszunk ki egy bemosót (vagy másnéven shade vagy wash), amellyel a legtöbb színt be akarjuk mosni és válasszunk egy alapozó sprayt. Ezzel megvannak az alapszínek az első figuráinkhoz és amikor haladunk ezeknek a festésénél, akkor meglátjuk majd, hogy milyen színek szükségesek esetleg (általában 1-2 bemosó és a színek világosabb verziói szoktak először kelleni az alapok után). Például, ha egy Ultramarine figurát szeretnénk festeni, akkor érdemes egy kéket (PL: Macragge Blue), fehéret (PL: Corax White), pirosat (PL: Mephiston Red), feketét (PL: Abaddon Black) és egy vas (PL: Leadbelcher) színt választani első körben. Ezekhez pedig választani egy fekete bemosót (PL: Nuln Oil) és egy kék (PL: Macragge Blue Spray), fekete (PL: Chaos Black Spray), fehér (PL: White Scar Spray) vagy szürke (PL: Mechanicus Standard Grey Spray) alapozót. Később lehet bővíteni világosabb kékkel, ezüsttel és barna bemosóval a készletünket. Általában egy sereg TTQ festéséhez ennél több színre nincs is szükségünk. Általában vannak festék és festő szettek is amik több alap színt is tartalmaznak, így érdemes körbenézni, hogy olcsóbban több festékhez jussunk hozzá legyünk.

Tippek

  • Védd a fejet!

    Ha elmostad az ecseteidet, akkor mindig tegyél rájuk ecsetfej védőt!
  • Futószalag festés

    Ha egyszerre több figurát festesz, akkor megspórolod a száradási időt.
  • Dioráma és tervezés

    Ha szeretnél diorámát készíteni, akkor először tervezd meg!

Ugyanígy nagyon fontos kiválasztanunk az ecseteket amivel festeni szeretnénk a figurát. A különböző technikákhoz vagy festékekhez különböző fajta ecseteket lehet kapni, amelyek nagyban megkönnyíthetik a munkánkat. Ilyenek például a dry brush ecsetek, amelyeket a dry brush technikához, a layer ecsetek, amelyet kifejezetten a layering technikához vagy a shade ecsetek, amelyek kifejezetten a bemosáshoz alakítottak ki. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden technikához vagy festékhez van külön ecset, vagy meg kellene vásárolnunk az összes ecsetet. A TTQ minőséghez kifejezetten egy reguláris (vagy base) ecsetet, egy precíz, jó hegytartással rendelkező és egy dry brush ecsetet javasolunk. Persze ahhoz, hogy a festéket valahol vizezni tudjuk vagy éppen keverni, szükséges egy paletta. Palettának szinte bármit lehet használni, ami nem szívja be a nedvességet, de egy műanyag lap vagy egy tényleges műanyag paletta tökéletesen kiszolgál majd minket akár éveken keresztül is. A wet palette ugyan úgy tökéletes lehet arra, hogy legyen egy palettánk, amelyet akár magunk is könnyen elkészíthetünk, vagy meg is vásárolhatunk. A wet palette célja, hogy alulról a zsírpapíron keresztül folyamatosan nedves és hideg maradjon a palettánk (a zsírpapír nagyon kevés vizet ereszt át hosszútávon,nekünk pont ez a tökéletes) és folyamatosan vízpára vegye körül a tégelyből kivett festéket (ezért kell picit magasabb doboz, hogy a vízpára a festékek felett is legyen és ne egyből szálljon el), így kevésbé szárad ki és ha le tudjuk zárni a palettánkat, akkor akár napokra el is tehetjük, hogy egy másik festési alkalomnál tovább használjuk őket. 

Egy egyszerű wet palette elkészítéséhez a következők kellenek:

  • Egy mosogatószivacs
  • Kettő papírzsebkendő
  • Egy picivel nagyobb zsírpapír, mint a mosogatószivacs szélességben és hosszúságban
  • Egy akkora zárható műanyag ételhordó doboz, amelybe belefér a mosogatószivacs szélességben és hosszúságban és picivel magasabb a szivacsnál

Ha ezek megvannak, akkor már egyszerű dolgunk van. 

  • Helyezzük bele a mosogatószivacsot a dobozba (ha van dörzsis fele, akkor az legyen lefelé)
  • Hajtsuk szét annyira a zsebkendőket, hogy a szivacsot szélességben és hosszúságban eltakarják
  • Öntsünk rá annyi vizet, hogy egy picit álljon a doboz aljában a víz, valamint a szivacs és a zsebkendők megszívják magukat vele
  • Simítsuk rá az így nedvessé vált zsebkendőkre a zsírpapírt

Már kezdődhet is a festés a wet palette-ünkkel, amelyen így nem szárad ki a kimért festékünk. Ha pedig befejeztük a festést, a lezárt dobozt a hűtőbe is berakhatjuk, ahonnan még néhány nap múlva is elővehetjük, hogy folytassuk a festést a megmaradt festékkel. Mindenképpen érdemes észben tartani, hogy ha hosszasan tároljuk nedvesen a festéket, akkor bepenészedhet az egész palettánk, így érdemes előre gondolkodni és csak akkor elrakni hosszútávra, ha tényleg festeni fogunk vele az elkövetkező pár napban. Ha nem akarjuk elrakni, akkor a zsírpapírt és a zsebkendőket érdemes kidobni és kimosni a szivacsot és a dobozt, így következő alkalommal  a zsebkendőket és a zsírpapírt kell csak pótolni.

A figurák festése közben az egyik legfontosabb dolog, hogy ne nyúljunk hozzá a frissen festett részekhez, valamint ne fogdossuk össze a figurát (mivel a kezünkön lévő zsír miatt esetlegesen rosszabbul tapadhatnak a festékek). Ezt úgy tudjuk elkerülni, hogy a figura talpát fogjuk meg. Az azonban eléggé kicsi felület, így könnyen kicsúszhat a fogásunkból. Ezért javasoljuk, hogy valamilyen fajta “festőmarkolatot” szerezzünk be magunknak, amelyet hasonlóan a wet palette-hez, mi is elkészíthetünk vagy vásárolhatunk. A saját készítésűhöz nem kell más, mint egy parafadugó és egy adag poszter ragasztó. A parafadugó tetejére rakjuk rá a poszter ragasztót, amire rá tudjuk rakni, majd könnyen le is tudjuk szedni a figurát a talpánál fogva. Így a parafadugót fogva könnyen forgathatjuk a figurát festés közben. Így előfordulhat, hogy ugyanúgy leesik a figura, ha nem nyomjuk rá elég erősen a poszter ragasztóra, de több mint a semmi. Ha vásárolni szeretnénk egy ilyen eszközt, akkor jó szívvel ajánljuk a painting handle-t , amely elérhető áron van, és gyakorlatilag egy életen át kiszolgál minket, ráadásul jobb a fogása is.

Bár soknak tűnhet, de összességében nem kell sok minden ahhoz, hogy elkezdjük a hobby ezen kreatív részét. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy ha eszközt vásárolunk, akkor jobb, ha az egy életen át kiszolgál minket, így mindenkinek azt javasoljuk, hogy inkább minőségi célszerszámokat vásároljon be egyszer, semmint rosszabb minőségűeket vagy nem erre a célra tervezetteket.

Reméljük, hogy az írásunk segített tisztázni az esetleges kérdéseket, és segítséget nyújthattunk vele a terepasztalos hobbi ezen részének megismerésében! Bármilyen egyéb kérdésekkel tekintsétek meg a többi tudástár cikkünket, vagy keressetek meg bennünket a Facebookon, e-mailben, vagy személyesen a kávézóban!

Hungarian Warhammer Community csapata

Írta: Liszka Gergely

Legújabb tudástár tartalmak

Hogyan Haladjunk a Figuráink festésével

Nagyon sokan küzdenek azzal, hogy időt találjanak a figuráik festésére a játék mellett. A következő sorok olyan technikákról szólnak, amelyekkel gyorsan haladhatunk a TTQ (TableTop Quality, azaz „asztalra lerakva jól néz ki”) szintű festéssel. Fontos megemlíteni, hogy a Warhammer és más terepasztalos társasjáték hobbi összetett elfoglaltság, amelynek nem feltétlenül minden részét szeretné valaki űzni – … Tovább

A Warhammer 40.000 Stílus

A Warhammer 40.000 univerzuma számos stílus elemeit ötvözi, ezért nehéz egyetlen kategóriába sorolni. Sokan a „grimdark” kifejezést tartják a legjellemzőbbnek, ám ez sem fedi le teljes mértékben a világ összetettségét. Mások „cyber gothic” vagy „sci-fantasy” stílusként hivatkoznak rá. Az igazság az, hogy nagyon kevés – ha egyáltalán van – olyan monumentális, átgondolt és kidolgozott fantáziavilág … Tovább

Az Astra Militarum Regimentjei – Death Korps Of Krieg

Életben, háború. Halálban, béke. Életben, szégyen. Halálban, vezeklés.” Az Áldozat Litániája, amit a Krieg katonái idéznek csatába induláskor Bevezetés A Death Korps Of Krieg az Astra Militarum azon ezredeinek neve, amelyek a Segmentum Tempestusban található, nukleáris pusztulás által sújtott, halálbolygóvá vált Krieg világából származnak. Ezek az ezredek híresek a lövészárok-hadviselésben, az ostromokban és a különösen … Tovább

Warhammer 40.000 Seregei – Astra Militarum

Bevezetés „Emberek, mi vagyunk az első, az utolsó és gyakran az egyetlen védvonal, amely az Imperium és az ismeretlen szörnyűségek között áll. Ti, és az a kiváló birodalmi fegyver, amit a kezetekben tartotok, vagytok az egyetlen, ami az emberiség túlélését biztosítja. A legtöbben valószínűleg nem élitek meg a második évet a Gárdában, és sokan soha … Tovább

Legfrissebb Hirek

Ünnepi szünet

Kedves Olvasóink! Nagyon köszönjük, hogy 2024-ben is követtetek minket! Ez az év igazán mozgalmas volt: rengeteg cikk került fel az oldalunkra. Összesen több mint 70 írás született szeretett Warhammer hobbinkról, ezek közül több mint 20 kiterjedtebb szakcikk is helyet kapott Tudástár rovatunkban. A júliusi újraindulásunk óta igyekeztünk minden hétköznap friss olvasnivalóval ellátni titeket. Reméljük, hogy … Tovább

Az Ember Birodalmának Abhumánjai: Afriel Strain

Az Afriel Strain az emberiség genetikai manipulációjának egyik legrejtélyesebb és legellentmondásosabb kísérlete a Warhammer 40.000 univerzumában. Az Adeptus Mechanicus által végzett titkos projekt célja az volt, hogy az Impérium legnagyobb hőseinek genetikai anyagát felhasználva megalkossák a tökéletes katonát. Az eredmény azonban messze elmaradt a várakozásoktól, és számos nem várt következménnyel járt. (Hasonló módon, mint a … Tovább

Mit vegyünk a Warhammeresnek?

Közeledünk az ünnepekhez és egyre kevesebb időnk van ajándékot találni szeretteinknek. Ezért is készült korábban egy ilyen cikk, amelyben tippeket adunk, hogy miként vásároljunk ajándékot egy Warhammer játékosnak. A cikket a képre kattintva találhatjátok! Kövessetek minket Facebookon és Instagramon is!

Grotmas Kalendárium 10-12.

Újabb kalendárium, újabb detachmentek a Warhammer 40.000 rajongóinak. Grotmas Kalendárium 10. WarpBane Task Force Ha egy világot sürgősen meg kell tisztítani, és azt már tegnapra vártad, akkor a 10. napi Grotmas Calendar Detachment jelenti számodra a megoldást: a Grey Knights Warpbane Task Force. A Grey Knightok azért indul harcba, hogy megtisztítsa a megszentségtelenített földeket, és … Tovább

Tippek

  • Saját színséma

    Találj ki saját színsémát a seregednek bátran!
  • Kitbashing

    A kitbashinghez nézz körül a barátaid megmaradt bitzei között és cserélj velük!
  • Tömeg seregek

    Ha sok feláldozható egységgel szeretnél játszani, akkor próbáld ki az Astra Militarum, GloomSpite Gits, Genestealer Cult vagy az ork frakciókat!