Sokan kérdezhetitek, hogy a játék megtanulását honnan kellene kezdeni – olvassuk el a szabálykönyvet? Ha azzal végeztünk, akkor olvassuk el az összes sereg szabályait? Nézzünk YouTube tutorial videókat? Esetleg játsszunk magunkban itthon egy próba meccset? Egy biztos: ne kezdjétek egyedül, hiszen erre van a közösség!
Annyit bátran állíthatunk, hogy játszva sokkal gyorsabban megtanulhatja az ember egy adott játék szabályait, és a terepasztalos társasjátékok sem kivételek ebben. Ezért sem feltétlen javasoljuk, hogy az egész szabálykönyvet magolja be az, aki most akar belekezdeni a játékba. A szabálykönyvekben mindig próbálnak úgy fogalmazni, hogy félreérthetetlen legyen egy adott magyarázat, ami miatt eléggé hosszú, nyakatekert is lehet egy egyszerű lépés leírása. Ez akár el is tántoríthatja az embert attól, hogy belekezdjen, pedig a tapasztalt játékosok már tudják, hogy igazából faék egyszerű dolgokról van szó. Liszka Gergely, a HammerTime Cafe alapítója, ezért is kezdett bele Magyarország legrégebben tartó, rendszeres Warhammer 40.000 Kezdőnapjaiba – már közel 10 éve ad lehetőséget minden új hadvezérnek, hogy elsajátítsa a játék aktuális kiadásának alapjait (a kezdőnapokról lejjebb még írunk).
Ha nincsen arra lehetőséged, hogy eljuss egy klubba, akkor keress a közösség soraiból olyan embereket, akik szívesen játszanak veled egyet és magyarázzák el az alapokat! A magyar közösség nagyon barátságos az új játékosokkal és nagyon szívesen tanítanak meg új embereket játszani. Itt fel lehet tenni a kérdést, hogy ugyan hol lehet játékosokat keresni erre a célra? Erre több lehetősége is van az embernek. Először javasolnánk, hogy keress fel egy játékos kereső csoportot (Magyarország legnagyobb játékos kereső csoportja a HammerTime Cafe Játékos Kereső), amely vonatkozhat egy adott klubba való játékos keresésre, vagy éppen az ország egyik régiójára is. A másik lehetőség, ha nem találsz a közelben partnert, hogy írj a Hungarian Warhammer Community csoportjába egy felkérést (a csoportunknak elsődlegesen nem a játékos keresés a célja, de itt az ország minden pontján lévő játékos láthatja a kérdésedet).
Tippek
-
Dry Brush technikához érdemes egy erre kialakított ecsetet használni!
-
Soha ne hasonlítsd a saját alkotásodat máséhoz! Ha élvezted az alkotás folyamatát, akkor te nyertél!
-
Ha szét akarod szedni a pillanat ragasztó által összeragasztott figurákat, akkor dobd be őket 1 napra a mélyhűtőbe, majd utána feszítsd meg a ragasztásnál a leszedni kívánt részt.
Ha van lehetőséged, hogy eljuss egy Warhammer Kezdőnapra, akkor igazából nincs más teendőd, mint megjelenni az adott időpontban az eseményen (például a HammerTime Cafe minden hónap első csütörtökén megrendezésre kerülő Warhammer 40.000 kezdőnapján). A legtöbb kezdőnap teljesen ingyenes, és biztosítanak minden kezdőnek sereget, mérőeszközt, kockát, valamint játékmesteri segítséget, hogy az első csatájukat zökkenőmentesen letudják bonyolítani. Itt feltehetjük azt a kérdést, hogy “Van elég serege az adott szervezőnek, ha sokan jelenünk meg?”. A válasz erre az, hogy minden hely kezdőnapja más és minden oktató máshogy oktat. Például a fentebb is említett HammerTime Cafe-ban, ha a kezdőnapon többen jelennek meg, mint amennyi serege van a klubnak, úgy a játékosok nem seregeket, hanem sereg testeket (vagy végső esetben egységeket) fognak irányítani, így lehet az is, hogy egy sereget akár 3-4 játékos mozgat. Itt felmerülhet az is, hogy vajon változni fog-e az élmény, ha nem egy teljes sereget, hanem csak egy egységet irányítunk a kezdőnapon. A válasz erre az, hogy de, teljesen más az élmény akkor, ha az ember magában irányít egy teljes sereget, mintha csak a sereg egy részével tenné ugyanezt. Ugyanakkor, ha valaki még csak most ismerkedik a játékkal, akkor lehet, hogy picit nehéz is lenne ennyi figurára figyelni egyszerre, ráadásul a játék alapjainak elsajátításához elég az egy egység is. A játékosok így meg is tudnak egymással ismerkedni, mivel szükséges összebeszélniük, hogy az ellenfeleiket legyőzzék.
Vannak olyan kezdő játékosok, akik már saját sereggel akarnak játszani a legtöbb kezdőnapon – erre is van lehetőség, természetesen. Amit javaslunk mindenkinek, hogy ilyenkor keresse fel a szervezőket, hogy pontosan milyen sereget lehet vinni az eseményre, például hány pontból vagy hány egységből állhat az adott sereg. A Warhammer 40.000 Kezdőnapokon a seregeket klasszikusan 500 pontból szoktuk felépíteni.
“Lesz olyan dolog amit nem fogunk megtanulni egy kezdőnapon?”
Igen, lesz nagyon sok olyan dolog, amire magunknak kell rájönni. A kezdőnapokon a játék alapjainak elsajátítása és gyakorlása a cél, így természetesen lehetnek olyan szabályok, amikre nem tér ki teljesen a játék. Ami viszont biztos, hogy első alkalomra elég információt fogunk kapni, hogy utána könnyen elinduljunk a hadvezérek útján.
“Rendben, hogy mindent ad a kezdőnap a játékhoz és nekem igazából csak az érdeklődésemet kell hozni, de mégis hogyan tudok jobban felkészülni ezekre az alkalmakra?”
Ha szeretnéd megtisztelni a kezdőnap oktatóit, akkor támogasd a klubot, ahol játszol! Ez többféleképpen is megtörténhet – a HammerTime Cafe esetében, ha a vendéglátó adta lehetőségekkel élsz, vagy ha a webshopon vásárolsz, ugyanúgy tudod támogatni a klubot. Persze, ha megosztanád barátaiddal, hogy milyen jó helyen jártál, az is nagyon sokat segít. A klubok támogatása az, amivel a legjobban tud készülni egy kezdő, mert akkor lesz hol játszani a jövőben is.
Összességében, ha szeretnél belekezdeni a Warhammer 40.000 vagy éppen a Warhammer Fantasy játékába, akkor ne ijedj meg! Keress kezdőnapokat, vagy keress a közösségből olyan embert, aki szívesen bevezetne a játék alapjaiba!
Bátran javasoljuk, hogy lépj be a Hungarian Warhammer Community Facebook csoportjába, ahol megtalálhatod a közösség tagjait! 🙂
Írta Liszka Gergely
Hungarian Warhammer Community Csapata