Az Angol Games Workshop (továbbiakban GW) most már sokak által ismert cég, de ez nem volt mindig így. Ugyanígy a Warhammer cím sem volt mindenkinek ismerős, de szerencsére napjainkban már nagyon sok társasjáték, terepasztalos társasjáték, videojáték, könyv és hamarosan élőszereplős filmek/sorozatok is jelennek meg ezekben az univerzumokban. Ha animációs filmeket szeretne megnézni a nagyközönség, akkor a Warhammer+ streaming csatornát érdemes felkeresnie, mivel rendszeresen jelennek meg Warhammer 40.000 és Warhammer: Age Of Sigmar témákat feldolgozó animációs sorozatok. A figurák és a Terepasztalos Stratégiai Társasjátékok (vagy másnéven Wargame-ek) szerelmeseinek szintén nem lehet idegen ez a cég, mivel napjainkban(1) a GW a legnagyobb wargame-figurákat gyártó vállalat. A következőkben szeretnénk bemutatni az ő történetük fontosabb pontjait, a teljesség igénye nélkül.
A Games Workshopot 1975-ben alapította John Peake, Ian Livingstone és Steve Jackson (utóbbi nem összekeverendő az amerikai játéktervezővel, Steve Jacksonnal), akik karrierjük elején fa játéktáblákat készítettek olyan társasjátékokhoz, mint a Backgammon, Mancala, Nine Men’s Morris és a Go. Ezek után nem sokkal az amerikai Dungeons And Dragons (továbbiakban DnD) asztali szerepjátékok importőrévé váltak, és később a saját terepasztalos stratégiai társasjátékaiknak és asztali szerepjátékaiknak kiadói lettek.
1976-ban John Peake kilépett a cégből, mivel a GW termékei eltértek a többi “tradicionális” játéktól. 1978-ra a DnD és egyéb TSR(2) gyártmányok kizárólagos disztribútorai voltak Angliában, valamint a Games Day rendezvények szervezői is, amelynek köszönhetően rendkívül gyorsan fejlődtek – meg is nyitották első boltjukat 1978-ban. 1979-ben megalakult a Citadel Miniatures, amely fém figurák gyártásával foglalkozott a Games Workshop játékaihoz. Később is, mikor már rég beolvadt a Citadel Miniatures a GW-be, ugyan úgy védjegyként használták a “Citadel” szót a figurákra. Ugyanebben az évben Gary Gygax(3) is támogatta azt, hogy a TSR beolvadjon a GW-be, de végül Steve Jackson és Ian Livingstone kihátrált ebből a lehetőségből.
Tippek
-
Ágyúk? Mérnökök? Sigmar? Válaszd a Cities Of Sigmart!
-
A Chaos Daemon sereggel egyszere tudsz Warhammer 40K-ni és AOS-ezni.
-
Család, Halál, Betegség? Csak nem Nurgle?
A DnD 1977-es kiadása óta a Games Workshop más olyan drágán importálható, amerikai szerepjátékok angliai jelenlétét is lehetővé tette, mint a Call of Cthulhu, a RuneQuest, a Traveller vagy a Middle-Earth Role Playing. 1984-ben azonban megszüntette az amerikai disztribútor cégekkel a forgalmazói szerződéseit, és megnyitotta a saját amerikai irodáját. Ugyanekkor jelent meg az első Warhammer Fantasy Battle terepasztalos stratégiai társasjáték is, majd 1987-ben követte a Warhammer 40.000. 1990-ben jelent meg az első olyan regény, amely az utóbbi univerzum világában játszódik, az Inquisitor, Ian Watson sci-fi író tollából(4). Az ezt a regényt is tartalmazó Ian Watshon Teljes Warhammer 40.000 Univerzuma könyvre pedig sokan mai napig csak “A Biblia”-ként hivatkoznak:.
1991-ben a GW nagy változásokon ment keresztül, mivel Livingstone és Jackson eladta a cégükben való részesedésüket, körülbelül 10 millió Angol Fontért. Ekkor kerültek nagy fókuszba a Warhammer Fantasy Battle (WFB) és a Warhammer 40.000 (WH40K) terepasztalos stratégiai társasjátékok. Boltjaik sokkal családcentrikusabb célközönségre váltottak, ami miatt korábbi törzsvásárlóikból sokakat elvesztettek. Gyakorlatilag innentől kezdődtek a Warhammer világok keményvonalas, véget nem érő háborúinak térhódításai. 1997-ben a GW áthelyezte Nottinghambe a központját, ahol most a Warhammer Worldöt is meglátogathatják a kíváncsi utazók.
Természetesen egy ekkora cég életében sokkal több történés is volt, de csak a legfontosabb, legérdekesebb részeket szerettük volna kiemelni.
A HammerTime Cafe is egy Warhammerrel foglalkozó bolt-klub-vendéglátó, ahol rengeteg esemény foglal helyet évről évre. Alapításának éve(5) óta az a célja, hogy a Warhammer 40K és Warhammer Fantasy közösségét építse és fejlessze. Emiatt jött létre a Hungarian Warhammer Community is.
(1) A cikk 2023 nyarán íródott.
(2) A Dungeons And Dragons kiadója.
(3) A Dungeons And Dragons atyja.
(4) Ian Watson 2022 októberében ellátogatott a HammerTime Cafe-ba is, amely során több interjú is készült (amit a HammerTime Cafe Youtube csatornáján megtekinthettek).
(5) 2015.
Hungarian Warhammer Community csapata
Írta: Liszka Gergely