Ha mindig is kíváncsi voltál, hogy pontosan honnan kezdődhetett a Terepasztalos Társasjátékok története és miért, akkor ezeket a sorokat neked ajánljuk! Egy minimális kutatómunkával te is megtalálhatod ezeket az információkat, mi csak röviden próbáltuk összetömöríteni a legfontosabb részeit ennek a hobbinak és igyekszünk kitekinteni minden aspektusára. Hasonló cikkek jelentek már meg Liszka Gergely, alias Liszkag tollából (aki ezen cikkünk főszerzője is) a PCGuru és a PlayDome online magazinjaiban.

Sokan tudjátok, hogy az egyes társasjátékok (sőt igazából maguk a játékok) milyen képességfejlesztő hatásúak, viszont biztosak vagyunk benne, hogy nem gondoltátok, hogy először hol, mikor és miként használták a terepasztalos társasjátékokat a történelemben ezekért a tulajdonságaikért. A XIX. századtól a katonatisztek képzésében voltak használatosak olyan játékok, amelyeket terepasztalon játszanak. A figurák katonákat, vagy akár csapatokat is jelölhettek, amiknek a teljesítményét kockadobással modellezték le. Ezen stratégiai játékok azért voltak  jellem- és képességfejlesztő hatásúak, mivel a játékosnak át kellett látnia a harcteret és szükséges volt alkalmazkodnia a taktikájának a terepasztalon kialakult szituációkhoz. Sok sorozatban, filmben, képen, könyvben és egyéb helyeken is láthatunk, olvashatunk olyanokat, amikor katonák egy terepasztal felett disputálva, szépen megmunkált jelölőket vagy figurákat helyezgetnek, és latolgatják a lehetőségeket. A mai harctereken a katonai vezetőknek is fontos, hogy egy improvizált terepasztalon előadják a tervüket, és eligazíthassák az alárendeltjeiket, hogy ezzel még könnyebben megértethessék velük a feladatukat. Ugyanígy az eligazítás egyes részleteit is könnyebb megjegyezni, mivel vizuálisan mutatják be a feladat fontos részeit és a terepviszonyokat is könnyebben megjegyezhetővé teszi. Az ilyenekből és hasonlókból nőtték ki magukat a sokakat foglalkoztató Terepasztalos Stratégiai Társasjátékok, vagy idegen szóval tabletop wargame-ek (továbbiakban Terepasztalos Társajátékok). A legtöbben ezen hobbinak minden aspektusára csak egy szórakoztató időtöltésként tekintenek, de így sem veszítettek komolyságukból ezek a játékok.

Ahogy az előző bekezdésből már kiderült, a Terepasztalos Társasjátékok fő eleme maga a terepasztal és a figurák.  Fontos, hogy ezek a terepasztalok nem teljesen egyenértékűek a sokak által ismert vasúti terepasztalokkal. A különbség maga a használata, valamint az alkotóelemei. A Társasjátékhoz használt terepasztalon lévő tereptárgyak az esetek többségében nincsenek hozzá rögzítve az asztalhoz (mi ezt moduláris terepasztalnak hívjuk), így könnyen áthelyezhetőek és ezzel változatos harctereket hozhatunk létre. A játékosok a terepasztalon katonai egységeket mozgatnak, amiknek részeit maguk a figurák jelképezik. A játéknál fontos, hogy a tereptárgyak strapabíróak legyenek, mivel azok folyamatos használatnak vannak kitéve. A strapabíróság fontosságát mi sem mutathatja jobban, mint hogy a figurák, amelyek sok esetben akár olyan magasak is lehetnek, mint maguk a tereptárgyak, pozíciókat foglalhatnak el a ezeken belül (mondjuk az emeleten egy jobb lőállás érdekében vagy akár egy rom falai között, hogy elbújhassanak az ellenfél katonái elől), és ezt a terhelést, valamint a súrlódásokat ezen elemeknek ki kell bírnia.

Elmondható, hogy a játékok többségéhez, 48 inch x 72 inch (~120×180 cm) nagyságú asztalokat használnak, amire 5-6 nagyobb és sok apróbb tereptárgy is felkerül, így beláthatjuk, hogy, igencsak helyigényes ez a hobbi, mind tárolás, mind játéktér szempontjából (nem is beszélve ezek anyagi vonzatáról). Ezért sok országban, köztük Magyarországon is, klubokba tömörülnek a játékosok. A klubok feladata, hogy helyet, asztalokat és tereptárgyakat biztosítsanak a közösségnek. Sokszor a klubok saját maguk rendeznek versenysorozatokat, kezdőnapokat és egyéb más eseményeket is. Mi, a HammerTime Cafe, a vendéglátás mellett Magyarország talán legnagyobb Terepasztalos Társasjáték klubját és boltját mondhatjuk magunkénak, hogy a játékosok minden igényét kielégítsük. Ha kipróbálnád  ezeket a játékokat, akkor gyere el az egyik kezdőnapunkra, ahol a részvételért az első figuráidra 20% kedvezményt adunk!

A játékosok figurái egy osztagot, osztagokat, seregtesteket vagy egy teljes sereget alkotnak. Ez a Terepasztalos Társasjáték fajtájától függ (ezeket egy későbbi cikkben fogjuk kifejteni). Egy figura az adott szabályrendszer mögött húzódó világ egy-egy képviselője. Beszélhetünk itt hősökről, bakákról vagy akár járművekről, szörnyekről is. A történelmi játékokban akár létező személyeket (például Kossuth Lajos, Erwin Rommel vagy Bonaparte Napóleon) vagy osztagokat is ábrázolhatnak a játékhoz használt figurák. Az esetek többségében a figurák 1-1 katonát jelölnek, így letekintve a terepasztalra olyan, mintha egy tényleges harci szituációra néznénk le.

Ha figurákról beszélünk, akkor muszáj beszélnünk a méretarányokról is. A legpopulárisabb játékokban (például Warhammer 40.000) a legtöbb esetben 28 mm-es abszolút hősi méretarányban (Heroic Scale) vannak elkészítve. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos magasságú emberi figura 28mm magas, viszont sokkal testesebbnek/karakteresebbnek van megjelenítve minden részlete. A tényleges modellezési méretarányokat nézve megközelítőleg 1:64-es arányról beszélünk.

Tippek

  • Chaos Daemon mindenhol

    A Chaos Daemon sereggel egyszere tudsz Warhammer 40K-ni és AOS-ezni.
  • Fél évente festék karbantartás

    Fél évente érdemes 1 csepp vízet és 1 csepp mediumot beletenni a tégelyes festékeidbe és utána jól felrázni őket.
  • Adeptus Custodes

    Szereted a Római prétorokat? Válaszd az Adeptus Custodest!

A játékos közösség nagyon aktív, barátságos és tárt karokkal várja a játszani vágyókat. Ahogy fentebb írtuk, a klubok adják a közösségi tereket a játéknak és az eseményeknek, így bármikor elmehetünk egy ilyen helyre és megismerkedhetünk a közösséggel és/vagy megnézhetünk egy játékot. Ugyanígy akár egy versenyre is érdemes elmenni, hiszen ott találkozhat az ember a legkülönfélébb seregekkel. Itt szeretnénk kiemelni az olyan játékosi szervezeteket, mint a Grim Hussars, akik amellett, hogy a Warhammer 40.000 versenyeink főszervezői, általában a nemzetközi versenyekre delegált csapat tagjainak jelentős részét teszik ki. A versenyekre rendszeres felkészülést tartanak és emellett az új játékosokat is szívesen oktatják. Játékosokat találni a hétköznapi játékokra igencsak egyszerű, mivel a HammerTime Cafe Játékos Kereső Facebook csoportjában akár pár perc alatt is találhatunk magunknak ellenfelet. A lényeg az, hogy megnevezzük a játékot, annak pontszámát (erről később beszélünk) és időpontját/időpontjait. A közösségépítéssel nem csak a klubok, hanem a már említett játékos szerveződések is foglalkoznak. Ezért is van, hogy a játékosközösség egyre csak növekszik és jelenleg szeretett hobbink a reneszánszát éli. Rendszeres kezdőnapok, versenyek, festőversenyek, kampányok és megannyi más rendezvény várja a vállalkozó szelleműeket nálunk és más klubokban is.

Arról már beszéltünk, hogy a játéknak milyen alapfeltételei vannak. Ilyenek a figurák, tereptárgyak és maga a terepasztal. Arról viszont még nem beszéltünk, hogy milyen más eszközöket használnak ezekhez a játékokhoz. Az első és legfontosabb, hogy legyen egy mérőszalagunk, ami lehetőség szerint angolszász skálájú legyen. A szemfülesebbek észrevehették, hogy fentebb is inch-ben adtuk meg az asztal méretét, amely azért van, mert a legtöbb játék az angolszász mértékegységeket használja. Gyakorlatilag a mérőszalaggal állapítjuk meg, hogy az adott figura meddig tud ellőni vagy éppen mekkora távot tud mozogni. (Természetesen ezeket nem kell kitalálnunk, mivel az adott figurák leírásában szerepelnek ezek az adatok.) A másik fontos eszköze a játékoknak a véletlenszerűség és az esélyek megjelenítéséhez használható eszköz, ami legtöbb esetben a hatoldalú dobókocka, amiből alkalomadtán rengetegre lehet szükség. A kockákkal az adott figurák esélyeit állapítjuk meg például egy pontos lövés leadására vagy éppen a fegyver páncélátütésére. (A játékokról és azok szabályairól egy későbbi bejegyzésben tudhattok meg többet.) A fentebb felsorolt két féle eszköz nélkül, valamint a figurák és az asztal nélkül nem könnyű játszani és mi nem is javasolnánk. Emellett rengeteg más eszközt is szoktak használni a játékosok, amely játékszabályonként eltérhet. Ilyenek lehetnek a jelölő tokenek, sablonok, lézerek, kártyák, stb. A játékhoz mindent be tudsz szerezni a figuráktól kezdve az eszközökön keresztül a tereptárgyakig a webshopunkról, ahol mindig találhatsz akciókat.

Az eddigi írásokból kiderülhet, hogy a Terepasztalos Társasjátékok végtelenségig változatosak. Sok szabályrendszer létezik, a terepasztal soha nem ugyanolyan, sokfajta küldetés fellelhető, rengeteg játékos van és megannyi egység/sereg, ezért soha nem találkozunk ugyanazzal a felállással. A meccsek célja az esetek zömében nem arról szól, hogy pusztítsuk el az ellenfél teljes seregét, hanem egy adott feladat végrehajtása. Ezen játékok egyik legfontosabb eleme a True Line Of Sight (tehát, valós rálátás), amely röviden annyit jelent, hogy akkor látja az egyik figura a másik figurát, ha ténylegesen a képzelt látómezejében helyezkedik el. Ennek a vizsgálatára érdemes lehajolni a harcmező síkjára és a figura válla fölött elnézve megvizsgálni a lehetőségeket. A szabályrendszerekről általánosságban elmondható, hogy a csatákban résztvevő seregek egy megszabott pontmennyiségből építhetőek fel, amely így megteremti a felek közötti egyensúlyt. A pontszámot a játékosok szabják meg vagy éppen az adott rendezvény szervezői. Ezekből a keretpontokból építjük fel a seregeket, seregtesteket, osztagokat, amely így az egyik legérdekesebb része a játéknak, mivel a saját játékstílusunkra és stratégiánkra szabhatjuk a csatározóinkat. Így például ha valaki a lovasságot és a tüzérséget szeretné előtérbe helyezni, akkor pontjainak jelentős részét abba fogja fektetni.

A műfaj leghíresebb képviselői a Games Workshop által gyártott és forgalmazott Warhammer 40.000 és a Warhammer: Age Of Sigmar játékok. Biztosak vagyunk benne, hogy sokan ismeritek a Dawn Of War videojáték sorozatot vagy éppen a Mordheim: City Of the Damned vagy Warhammer: ChaosBane című videojátékokat. Sokan nem tudják, de a Warhammer terepasztalos társasjáték számos videojátéknak, könyvnek, képregénynek és megannyi másnak az alapjául szolgált 1983 óta (amikor is megjelent az első Warhammer terepasztalos társasjáték, a Warhammer Fantasy Battle). Természetesen a Games Workshop mellett rengeteg más gyártóval is találkozhatunk, akik rengeteg stílust fednek le. Így találkozhatunk sci-fi, fantasy, steampunk, cyberpunk, cybergothic, történelmi és még sok más stílussal.

Ez a hobbi a játék és makettezés/modellezés mellett rengeteg más hobbit is magába foglal. A figurák festése rengeteg embernek ad kellemes időtöltési lehetőséget és ebből rengeteg versenyt is szerveznek Magyarországon. Ilyen verseny például a Games Day-en megrendezésre kerülő Golden Gobbo festőverseny, amely immár évente több alkalommal is megrendezésre kerül a szervezésünkben. Ugyanígy a figurakészítés és átalakítás is egy nagyon sok lehetőséget rejtő elfoglaltság. A figurák gyűjtési lehetőségeit nem fejtenénk ki, mivel az előzőekből kiderülhetett, hogy vannak 35 évnél régebbi játékok is, amikhez rengeteg figurát adtak ki, így van lehetőségünk a játékokban megjelenő frakciókat, fajokat, figura sorozatokat összegyűjteni. Természetesen a játék elkezdéséhez elég a figurákat összerakni, viszont érdemes őket kifesteni, mert nincs is szebb egy teljesen festett sereggel játszani a festett terepasztalon (főleg ha az ellenfél serege is teljesen festett). Gyakorlatilag a játékos képes megalkotni a saját világát vagy akár megjeleníteni saját magát is a terepasztalon.

Ha felkeltették az érdeklődésedet ezek a sorok, akkor bátran ajánljuk neked a Terepasztalos Társasjátékokat, aminek közösségében te is megtalálhatod a társaságodat! Ugyan így ajánljuk magunkat, tehát a Hungarian Warhammer Community Tudástár többi cikkét is, amellyel megtanulhatod a hobbi alapjait. Ha valami kérdésed lenne, vagy útmutatást kérnél, akkor kérdezz tőlünk bátran az info@hammertimecafe.hu címen vagy írj a Facebook oldalunknak egy üzenetet!

Hungarian Warhammer Community csapata

Írta: Liszka Gergely

Legújabb tudástár tartalmak

Warhammer 40.000 Seregei – Orks VI. A Nagy Ork Klánok

„”Each of der klanz ‘as ‘dere own partic’lar fing, see? ‘Da Evil Sunz is fast an’ loves ‘dere trukks, ‘da Deathskulls is a bunch of filchas, Bad Moons is snobby an’ flash, ‘da Blood Axes is a pack of filty ‘umie luvvas, an’ ‘da Snakebites is jus’ weird. Us Goffs is ‘da biggest an’ ‘da … Tovább

Warhammer 40.000 Seregei – Orks III. Orkok Kultúrája és Alfajai

„Egyszer megpróbáltam kiirtani egyik rozoga hadseregüket, és ezt tartom életem legnagyobb hibájának. Azóta, amikor csak találkozom zöld fertőzésükkel egy világon, egyszerűen elpusztítom az egész bolygót.” — Horken „Vasnyelv” Paal, Ordo Xenos inkvizítor Ork Alfajok Gretchin Bár a testfelépítésük hasonló az Orkokéhoz, a Gretchinek nem olyan erősek vagy ellenállóak, mint nagyobb testvéreik. Ennek ellensúlyozására a Gretchinek … Tovább

Warhammer 40.000 Seregei – Orks II. Az Orkok Anatómiája És Biológiája

„Az orkok fiziológiája egyszerre lenyűgöző és félelmetes, olyan embertelen mértékű ellenálló képességet mutatva, hogy látszólag halálos sérüléseket is képesek túlélni hosszú távú következmények nélkül. Valóban, gyakran megfigyelték, hogy az orkok, akiket heves harcok közepette halálos sebekkel sújtottak, néhány nappal később ismét feltűntek – nagyobban és erősebben, mint korábban, a sérüléseknek pedig csupán felületes hegek maradtak … Tovább

Warhammer 40.000 Seregei – Orks I. Bevezetés és Történelmük Röviden

„Ere We Go, ‘Ere We Go, ‘Ere We Go!„ —Gyakori Ork kántálás a WAAAGH! közben Az Orkok, más néven Greenskin-ek, egy vad, harcias, zöld bőrű, bestiális, aszexuális humanoid faj, amely az egész galaxist benépesíti. Egyedülállóak az emberiség által ismert intelligens xeno fajok között, mivel mind állati, mind gombaszerű fiziológiai jellemzőkkel rendelkeznek. Fizikai és kulturális jegyeikben … Tovább

Legfrissebb Hirek

Retconolták a Warhammer 40.000 Timeline-ját – Megérkezett a Trench Crusade

Nem újdonság, hogy a Warhammer világokat retconolják folyamatosan. Ennek az az egyszerű oka, hogy egy olyan kiterjedt történettel rendelkező univerzumról van szó, amelynek a folyamatos bővítéséhez vannak olyan pillanatok, amikor újra kell gondolnunk a korábbiakat és át kell írnunk. Itt volt például a Votannoknak a behozatala (vagy inkább visszahozatala?) vagy éppen a T’au Birodalom hozzáállása … Tovább

LiszkaG Gaming – Together We Paint Fekete és Sárga Páncél Festése Könnyen

Folytatódott a LiszkaG Gaming csatornán a Together We Paint Stream, ahol Liszka „Liszkag” Gergelyünk megmutatja, hogy miként lehet könnyen fekete és sárga páncélt festeni contrast festékekkel. Ebben az adásban speedpaint festékeket és a házi wet palettet is bemutatja a streamer. Ha lemaradtatok róla, akkorvisszanézhetitek a Youtube csatornáján, valamint ideiglenesen a Twitch csatornáján is. A Youtube … Tovább

AdeptiCon Kibeszélő a LiszkaG Gamingen

A tegnapi stream adásának elején egy közel 1,5 órás AdeptiCon kibeszélőt tartott Liszkag, Geőcze „Shemayet” Sárival. Nézzétek meg ti is! A videót itt találhatjátok.

HammerTime Cup Early Bird Jegyek

—English Below— 𝗛𝗔𝗠𝗠𝗘𝗥𝗧𝗜𝗠𝗘 𝗖𝗨𝗣 𝗘𝗔𝗥𝗟𝗬 𝗕𝗜𝗥𝗗 𝗝𝗘𝗚𝗬 Eljött az idő, hogy biztosítsd a jegyedet az idei 𝗛𝗮𝗺𝗺𝗲𝗿𝗧𝗶𝗺𝗲 𝗖𝘂𝗽-ra (2025.07.12-13.), amelyen esélyed van megnyerni a 𝗚𝗼𝗹𝗱𝗲𝗻 𝗧𝗶𝗰𝗸𝗲𝘁et az Atlantai Warhammer 40.000 világbajnokságra. Mit kapsz a jegyedért cserébe? – Ez a nevezésed a 𝗛𝗮𝗺𝗺𝗲𝗿𝗧𝗶𝗺𝗲 𝗖𝘂𝗽 𝟮𝟬𝟮𝟱-re – A verseny két napjára napi kétszeri étkezést – Belépést a … Tovább

Tippek

  • Kezdők versenye

    Kezdő vagy és versenyeznél? Gyere el a Brave Soulsra!
  • Védd a fejet!

    Ha elmostad az ecseteidet, akkor mindig tegyél rájuk ecsetfej védőt!
  • Idoneth DeepKin

    Ha uralni akarod a tengereket, akkor vezesd győzelemre az Idoneth DeepKin seregeit!