A Figurafestés Alapjai cikksorozatunk első részében már beszéltünk arról, hogy milyen eszközökre van szükség a kezdetekhez, valamint hogyan érdemes a festékeket válogatni. Ha megvan a helyünk és az eszközeink, valamint kiválasztottuk az első szettünket, amit össze szeretnénk rakni, nekiláthatunk az első lépésnek, ami a seregünkhöz vezet: A Figurák Összerakása.

Keretek és Bitzek Levágása

Amikor az ember először kinyitja a hőn áhított szettjét, azt veheti észre, hogy vannak benne műanyag keretek, amelyeken a figurák darabjai helyezkednek el, továbbá található benne egy összerakási útmutató, valamint esetenként transfer sheetek, amelyeket csak szlengben ‘matricáknak’ nevezünk. (Egy későbbi cikkben a matricákról bővebben fogunk beszélni.) A kereteken láthatjuk, hogy a különböző darabok (továbbiakban bitzek) mellett számok szerepelnek. Ezekre a számokra hivatkoznak az összerakási útmutatók a különböző lépésekben. Például, illeszd össze a 26-os bitzet a 27-essel. Példánkhoz egy Space Marine Primaris Intercessor dobozt választottunk.

Space Marine Intercessor Sprue
Minden bitnél egyértelműen láthatóak a számok

Miután megvizsgáltuk az összerakandó figuráink bitzeit, elkezdhetjük levágni azokat. Mindenképpen érdemes az összerakási útmutató alapján eltávolítani a bitzeket, így biztosan nem tévesztjük össze őket. Ehhez nagyon ajánljuk egy egyenes pengéjű lecsípő használatát. Miért fontos ez? Azért, mert kevesebb csonk marad a figurákon az illesztéseknél, így kevesebb utómunkát igényelnek.

Super Detail Cutter

Amikor levágjuk a keretről az adott bitzeket, ügyeljünk arra, hogy a penge mindig teljesen felfeküdjön az adott részre. Így tudjuk levágni a csonk legnagyobb részét, és kevesebb munkánk lesz a sorjázás közben. A sorjázás azért szükséges, mert amikor kiöntik a figura darabjait (pontosabban a kereteket), a minta (a szerszám, amivel készítik) az illesztéseknél nem zár teljesen, így kialakulhat egy vékony vonal. Ezt érdemes eltávolítani, hogy festéskor ne legyen látható.

Super Detial Cutter In Work

Csonkok és Sorjavonalak eltávolítása

A következő képen láthatjuk, hogy levágás után egy nagyon kicsi öntési csonk maradt a kereten, amit érdemes eltávolítani. Ugyanígy, az öv részen látható vékony sorjavonalat is érdemes lekaparni a bitzről. Sokan rakják össze a figurákat anélkül, hogy lesorjáznák, de ez problémát okozhat, mivel azok a részek, ahol a körmünk beleakad, festés közben is látszódni fognak. Általában érdemes úgy letesztelni az adott részt, hogy végighúzzuk rajta a körmünket, és ha beleakad, akkor még dolgozni kell rajta.

Bitz from the sprue

Ebben egy rendkívül egyszerű eszköz lesz a segítségünkre: egy sorjázó eszköz (angolul Moldline Remover). Ez gyakorlatilag egy merev acéldarab, amellyel könnyen lekaparhatjuk a kisebb sorjákat. Fontos megjegyezni, hogy a nagyobb öntési csonkokat inkább késsel érdemes levágni, de erről később még beszélni fogunk.

Citadel Moldline Remover
Moldline Remover

Ennek a használatát leginkább a répapucoláshoz tudnánk hasonlítani. Gyakorlatilag kisebb mozdulatokkal kaparjuk le a sorját az adott részről. Nem szabad túl erősen nyomni, de túl gyengén sem. Ha túl erősen nyomjuk kaparás közben a sorjázót, akkor bele tudunk kaparni a figuránk részleteibe, amit nem szeretnénk. Ez főleg azoknál a részeknél kellemetlen, amelyek ‘recésebb

Without Moldline bit

Ahogy láthatjuk, könnyen le tudtuk kaparni erről az ívről a kis csonkot és a sorjavonalat is alatta. Ha egy picit látszik a sorjázás helye, az nem fog számítani festéskor. A lényeg, hogy a fentebb említett körmös módszerrel letesztelhetjük, ha nem vagyunk benne biztosak.

Bitz with problem

Ha az öntési csonk nagyobb, mint amit biztonságosan le tudunk szedni a sorjázóval, használjunk modellező szikét vagy modellező kést. Nagyon fontos, hogy a modellező kés minél élesebb legyen, mivel így könnyebben és precízebben dolgozhatunk vele, és kevesebb baleset fog történni.

Modelling Knife
Vigyázzunk, hogy ne szaladjon a kezünkbe a kés, mert akkor bizony lesz itt „BLOOD FOR THE BLOOD GOD”

Egyébként ezek mellett több más eszközt is lehet használni a sorjázásra, mint például tűreszelőket vagy éppen sniccert, de mi a saját metódusainkat mutatjuk be nektek.

Ragasztás

Miután az adott összerakási fázis minden bitzét levágtuk a keretről és lesorjáztuk, jöhet a ragasztás. A ragasztófajtákról az előző cikkünkben már beszéltünk, így ezt nem fejtenénk ki. Ami viszont fontos, hogy a ragasztókat használaton kívül mindig lefelé álló helyzetben érdemes tartani, hogy az esetleges légbuborékok ne a kiöntő csőbe szálljanak, mert így az beszáradhat.

Knife Glue Bitz
Próbáljuk meg úgy tárolni a ragasztónkat, hogy lefele álljon a feje

Esetünkben Citadel Plastic Glue-t használunk, amely egy műanyag ragasztó, és fém tűvel rendelkezik. Ha mégis beleszáradna a tűbe a ragasztó, egy öngyújtóval könnyen megoldhatjuk a problémát, méghozzá úgy, hogy belülről kifelé felmelegítjük a tűt, amelyből így kifolyik a ragasztó. FONTOS! A ragasztó tűzveszélyes, így ezt mindenképpen úgy végezzük el, hogy ne legyen körülöttünk semmilyen gyúlékony dolog, és vegyük ki a tűt ehhez! Ugyanígy érdemes egy fogóval megfogni a tűt, mert gyorsan felmelegszik. A könnyebbik megoldás, hogy barkács- és egyéb szakboltokban találhatunk olyan tisztító tűket, amelyek kifejezetten arra lettek kitalálva, hogy ilyen tűkből kiszedjük a beleragadt rétegeket.

CITADEL PLASTIC GLUE THIN

Ezek után érdemes egy vékony réteg ragasztót felvinni az összeragasztandó két bitz egyikére, majd ráhelyezni a másik bitzet. Pár másodperc múlva már annyira összeragadnak, hogy le tudjuk rakni őket. Ezeknek a ragasztóknak a teljes száradásához 24 óra is szükséges, de rövid idő alatt már határozott kötést alakítanak ki.

Intercessor bodies

Miután összeragasztottuk a figuráinkat már nem vagyunk messze a festéstől, de erről egy jövőbeli tudástár cikkben fogunk majd beszélgetni. Jó figuraösszerakást mindenkinek!

Kövessetek minket Facebookon és Instagramon is!

Hungarian Warhammer Community csapata

Írta: Liszka Gergely

Tippek

  • Legyél kedves!

    Ha kedves vagy a játékostársaiddal, akkor többször fogsz ellenfeleket találni.
  • Nighthaunt

    Halál, pusztulás, szellemek? Akkor Nighthaunt!
  • Rázd fel az alapozót

    Alapozás előtt a spray festéket mindig legalább 1 percen keresztül rázd fel (Ha új a spray, akkor 5 percen keresztül)!