A Figurafestés Alapjai cikksorozatunk első részében már beszéltünk arról, hogy milyen eszközökre van szükség a kezdetekhez, valamint hogyan érdemes a festékeket válogatni. Ha megvan a helyünk és az eszközeink, valamint kiválasztottuk az első szettünket, amit össze szeretnénk rakni, nekiláthatunk az első lépésnek, ami a seregünkhöz vezet: A Figurák Összerakása.
Keretek és Bitzek Levágása
Amikor az ember először kinyitja a hőn áhított szettjét, azt veheti észre, hogy vannak benne műanyag keretek, amelyeken a figurák darabjai helyezkednek el, továbbá található benne egy összerakási útmutató, valamint esetenként transfer sheetek, amelyeket csak szlengben ‘matricáknak’ nevezünk. (Egy későbbi cikkben a matricákról bővebben fogunk beszélni.) A kereteken láthatjuk, hogy a különböző darabok (továbbiakban bitzek) mellett számok szerepelnek. Ezekre a számokra hivatkoznak az összerakási útmutatók a különböző lépésekben. Például, illeszd össze a 26-os bitzet a 27-essel. Példánkhoz egy Space Marine Primaris Intercessor dobozt választottunk.
Miután megvizsgáltuk az összerakandó figuráink bitzeit, elkezdhetjük levágni azokat. Mindenképpen érdemes az összerakási útmutató alapján eltávolítani a bitzeket, így biztosan nem tévesztjük össze őket. Ehhez nagyon ajánljuk egy egyenes pengéjű lecsípő használatát. Miért fontos ez? Azért, mert kevesebb csonk marad a figurákon az illesztéseknél, így kevesebb utómunkát igényelnek.
Amikor levágjuk a keretről az adott bitzeket, ügyeljünk arra, hogy a penge mindig teljesen felfeküdjön az adott részre. Így tudjuk levágni a csonk legnagyobb részét, és kevesebb munkánk lesz a sorjázás közben. A sorjázás azért szükséges, mert amikor kiöntik a figura darabjait (pontosabban a kereteket), a minta (a szerszám, amivel készítik) az illesztéseknél nem zár teljesen, így kialakulhat egy vékony vonal. Ezt érdemes eltávolítani, hogy festéskor ne legyen látható.
Csonkok és Sorjavonalak eltávolítása
A következő képen láthatjuk, hogy levágás után egy nagyon kicsi öntési csonk maradt a kereten, amit érdemes eltávolítani. Ugyanígy, az öv részen látható vékony sorjavonalat is érdemes lekaparni a bitzről. Sokan rakják össze a figurákat anélkül, hogy lesorjáznák, de ez problémát okozhat, mivel azok a részek, ahol a körmünk beleakad, festés közben is látszódni fognak. Általában érdemes úgy letesztelni az adott részt, hogy végighúzzuk rajta a körmünket, és ha beleakad, akkor még dolgozni kell rajta.
Ebben egy rendkívül egyszerű eszköz lesz a segítségünkre: egy sorjázó eszköz (angolul Moldline Remover). Ez gyakorlatilag egy merev acéldarab, amellyel könnyen lekaparhatjuk a kisebb sorjákat. Fontos megjegyezni, hogy a nagyobb öntési csonkokat inkább késsel érdemes levágni, de erről később még beszélni fogunk.
Ennek a használatát leginkább a répapucoláshoz tudnánk hasonlítani. Gyakorlatilag kisebb mozdulatokkal kaparjuk le a sorját az adott részről. Nem szabad túl erősen nyomni, de túl gyengén sem. Ha túl erősen nyomjuk kaparás közben a sorjázót, akkor bele tudunk kaparni a figuránk részleteibe, amit nem szeretnénk. Ez főleg azoknál a részeknél kellemetlen, amelyek ‘recésebb
Ahogy láthatjuk, könnyen le tudtuk kaparni erről az ívről a kis csonkot és a sorjavonalat is alatta. Ha egy picit látszik a sorjázás helye, az nem fog számítani festéskor. A lényeg, hogy a fentebb említett körmös módszerrel letesztelhetjük, ha nem vagyunk benne biztosak.
Ha az öntési csonk nagyobb, mint amit biztonságosan le tudunk szedni a sorjázóval, használjunk modellező szikét vagy modellező kést. Nagyon fontos, hogy a modellező kés minél élesebb legyen, mivel így könnyebben és precízebben dolgozhatunk vele, és kevesebb baleset fog történni.
Egyébként ezek mellett több más eszközt is lehet használni a sorjázásra, mint például tűreszelőket vagy éppen sniccert, de mi a saját metódusainkat mutatjuk be nektek.
Ragasztás
Miután az adott összerakási fázis minden bitzét levágtuk a keretről és lesorjáztuk, jöhet a ragasztás. A ragasztófajtákról az előző cikkünkben már beszéltünk, így ezt nem fejtenénk ki. Ami viszont fontos, hogy a ragasztókat használaton kívül mindig lefelé álló helyzetben érdemes tartani, hogy az esetleges légbuborékok ne a kiöntő csőbe szálljanak, mert így az beszáradhat.
Esetünkben Citadel Plastic Glue-t használunk, amely egy műanyag ragasztó, és fém tűvel rendelkezik. Ha mégis beleszáradna a tűbe a ragasztó, egy öngyújtóval könnyen megoldhatjuk a problémát, méghozzá úgy, hogy belülről kifelé felmelegítjük a tűt, amelyből így kifolyik a ragasztó. FONTOS! A ragasztó tűzveszélyes, így ezt mindenképpen úgy végezzük el, hogy ne legyen körülöttünk semmilyen gyúlékony dolog, és vegyük ki a tűt ehhez! Ugyanígy érdemes egy fogóval megfogni a tűt, mert gyorsan felmelegszik. A könnyebbik megoldás, hogy barkács- és egyéb szakboltokban találhatunk olyan tisztító tűket, amelyek kifejezetten arra lettek kitalálva, hogy ilyen tűkből kiszedjük a beleragadt rétegeket.
Ezek után érdemes egy vékony réteg ragasztót felvinni az összeragasztandó két bitz egyikére, majd ráhelyezni a másik bitzet. Pár másodperc múlva már annyira összeragadnak, hogy le tudjuk rakni őket. Ezeknek a ragasztóknak a teljes száradásához 24 óra is szükséges, de rövid idő alatt már határozott kötést alakítanak ki.
Miután összeragasztottuk a figuráinkat már nem vagyunk messze a festéstől, de erről egy jövőbeli tudástár cikkben fogunk majd beszélgetni. Jó figuraösszerakást mindenkinek!
Kövessetek minket Facebookon és Instagramon is!
Hungarian Warhammer Community csapata
Írta: Liszka Gergely