Játékosoktól Játékosoknak

Sokan elbizonytalanodnak, amikor egy új sereget szeretnének elkezdeni, vagy attól tartanak, hogy nem fognak jól szerepelni a játékaikon. Ha te is így érzed, akkor a legújabb cikksorozatunk neked szól! A Játékosoktól Játékosoknak sorozatban különböző játékosokat kérdeztünk a seregükről, arról, hogy mit szeretnek benne, és milyen tippjeik vannak a játékhoz. Első cikkünkben a Brave Souls második szezonjának egyéni összesített győztesét, Stark Attilát kérdeztük az Imperial Knight seregéről. Olvassátok szeretettel!

Mit kell Tudni az Imperial Knight seregről dióhéjban?

Az Imperial Knightok Az Ember Birodalmának nemes és hatalmas védelmezői. A Lovagi Házak a birodalom védőbástyái, akik könyörtelenül sújtanak le a Császár és az emberiség ellenségeire. Ám a Birodalmi Lovagok nem csupán tűzzel és vassal pusztítanak – becsületük és rendíthetetlen hűségük az Istencsászár felé ugyanolyan fegyver, mint pusztító erejük. Ha szeretnél többet megtudni a Warhammer 40.000 ezen seregéről, akkor ez után a cikk után ajánljuk olvasásra a Warhammer 40.000 Seregei – Imperial Knights Tudástár cikksorozatunkat. Folytassuk is a mini-interjúval.

imperial knights tudástár hungarian warhammer community

Milyen játékosnak írnád le magadat? Fungame vagy inkább versenyzősnek? Milyen sűrűn szoktál játszani?

Igyekszem mind a fungame-re, mind a versenyre időt szakítani, és mindkettő mentalitását magammal vinni. Értem ezt úgy, hogy ha sörmeccsre is megyek a haverokkal, legyen szó akár egy teljesen agyatlan, fun listáról, ott is igyekszem mindig átgondolni a lépéseket, a legjobb döntéseket meghozni annak érdekében, hogy fejlődjek. Persze, ha emiatt kezd egyoldalú lenni a meccs, akkor könnyebben kikapcsolok, hajlamos vagyok ilyenkor „lore-barátabb” döntéseket hozni, még ha az rosszabb eredményhez is vezet, hisz olyankor nyilván nem az a lényeg, hogy mennyivel nyer vagy éppen veszít az ember.

Ugyanígy igyekszem versenyeken is figyelni arra, hogy bár ez az a közeg, amely arra van, hogy az ember felmérje, mit tud, ne menjen ez a játékélmény rovására se nekem, se az ellenfelemnek, és végig megmaradjon a „fun”, barátias hangulat.

Hiszem, hogy a versenyeken valójában nem másokkal versenyzem, hanem az előző versenyemen szereplő énem teljesítményével – a célom az, hogy mindig érezzem, fejlődtem, és tanultam a hibáimból.

Hogy emellett nyerek vagy veszítek, az másodlagos. Éppen emiatt nem érzem azt, hogy be kéne feszülnöm azon, ha jobb az ellenfelem, vagy hogy ne tudnék örülni a sikereknek, amiket esetleg egy hátrányban elér, hiszen ezek nem befolyásolják a magammal szembeni versenyemet. Ami a játékmennyiséget illeti, rendszerint heti egy, ha időm engedi, nagy ritkán heti két meccset igyekszem játszani, valamint eljutni a HammerTime Cafe által havonta megszervezett Brave Souls: Reloaded és Brave Souls: Pro versenyekre. Lévén, hogy még nincs egy éve, hogy 2024 áprilisában elkezdtem komolyabban foglalkozni ezzel a hobbival, a kezdőbarát környezet és a bőséges idő a meccsekre kifejezetten megnyugtató lehetőséget biztosít a versenyzéshez.

Miért szereted a seregedet?

Számos oka van, hogy miért rájuk esett a választásom először. Alapból gyerekkorom óta szerettem az embereknél jóval nagyobb, praktikátlan, lábakon közlekedő harci gépeket – ha tippelnem kéne ez azóta megvan, hogy először láttam a Hoth-i csatát a Birodalom Visszavág-ban – így elkezdtem érdeklődni irántuk. Ahogy elkezdtem beleásni magam megismertem a teljesen elborult, de igen ötletes hátterük (egy morzsáját, mert elképesztő mennyiségű háttér van ebben a világban), valamint megtudtam, hogy kifejezetten egyedi a játékstílusuk. Az, hogy nem kell több tucat apró mütyürökkel ellátott pár centis figurát összeszerelni és kifesteni már csak hab volt a tortán.

Azóta ahogy elkezdtem játszani egyre inkább megörültem annak, hogy velük kezdtem. Viszonylag kevés különböző egységük van, a mechanikáik egyszerűek, lényegre törőek, ugyanakkor nincsenek felesleges dolgaik, mindennek megvan a maga helye.

Éppen emiatt úgy gondolom kifejezetten kezdőbarát sereg, mivel könnyű megtanulni az alapjaikat, így hamar tovább lehet menni arra, hogy megtanulja az ember a játék többi részét – megismerni a lehetséges ellenfeleket, kitapasztalni a sereg mélyebb lehetőségeit.

Mi szerinted a legjobb egysége a frakciódnak?

Nagyon jó kérdés, én is régóta gondolkodom ezen, és nincs egyértelmű döntésem. Egyrészt tagadhatatlan, hogy a sereg egyetlen Epic Hero-ja, a questoris vázra épített Canis Rex elképesztő teljesítményeket tud produkálni, mely gyakran magában eldöntheti a meccset. Ugyanakkor belőle csak egy van, ráadásul mindenki tudja, mennyire veszélyes, és éppen emiatt nem is lehet annyira biztosan számolni vele – egyetlen rossz elhelyezés és az ellenfél azonnal ráveti magát.

Ezzel szemben a battleline szerepet betöltő Armiger Warglaive-ből az ember többet is hozhat – én személy szerint legalább 3, de legtöbbször 5 darabot teszek be a listámba. Gyorsak, pont-árukhoz képest kifejezetten tankosak, és 24”-re lövő S12 melta fegyvereikkel igen gyorsan pontot tudnak tenni a legtöbb olyan ellenséges egységre, ami fenyegetné őket. Amire meg a melta nem jó, azokat közelharcban aprítják fel.

„Nem tudom elképzelni, hogy kompetitív listát építsek akár Canis Rex, akár az Armiger Warglaive nélkül.”

Mi a legjobb kombója a frakciódnak?

A Squire’s Duty strategem. Egyetlen célpont ellen, a Shooting Phase alatt (technikailag a Fight Phase alatt is, de ott sosem használom) minden arra támadó, nem battle-shocked armiger Strength-je és Armor Penetration-je eggyel nő. Elképesztően hasznos arra, hogy kifókuszáljunk egy-egy veszélyes ellenfél egységet – pláne, hogy a legtöbb armyban eléggé limitált azon egységek száma, ami veszélyes az Imperial Knightokra.

Melyik sereg ellen a legnehezebb játszanod?

A Chaos Knight, az Imperial Knight áruló rokonai alkotta sereg, amit jelenleg a legrosszabb ellenfélnek érzek. Az egységeik nagyon hasonlítanak, de mozgékonyabbak. Tapasztalatom szerint az ellenük lévő meccseket gyakran az dönti el, hogy ki tud elsőként támadni a fontos egységekre, és emiatt a mobilitásuk hatalmas előny.

Szerinted mi az alap koncepciója a frakciónak?

Nagy mecha egységek, minden egység egyetlen modell. A magas toughness miatt sok egység szinte semmit nem tud velük kezdeni, ugyanakkor ami azon átüt az meglepően könnyen elbánik velük, ezáltal kiegyensúlyozva a dolgot. Hatalmas sebzéssel bírnak, de mivel az igazán erős egységeik drágák, ezért minden egyes egység elvesztésével egy jelentős része ki is esik a sebzésüknek.

Kicsit úgy érzem, nyilván ez személyes meglátás, hogy a Chaos Knightokkal együtt arra vannak, hogy semelyik sereg ne tehesse meg, hogy nem hoz anti-tank egységeket, ezáltal garantálják a játék egyensúlyát.

Mit szeretsz leginkább a frakciódban?

Mindent szeretek bennük, de leginkább azt, hogy egyszerű megtanulni használni őket. Ha ismeretlen is számomra az ellenfél serege gyorsan fel lehet mérni, hogy mi az az egysége, ami veszélyt jelent nekik, és mi az, amit nyugodtan ignorálhatok. Mivel a védelmi profilja szinte teljesen azonos az egységeknek, ezért nem kell egységenként külön arra figyelnem, hogy melyikkel mit kerüljek el – valamit vagy mindennel elkerülök, vagy semmivel. Ez nyilván túlegyszerűsítés, és erre az alapra aztán jön a finomhangolás, de már magában ennek az egyszerű alapnak a megléte kincset ér.

Miért szereted a háttértörténetét a frakciónak?
A Warhammer 40.000 grimdark világában egy frakció, ami hatalmas mechekben rohangálva középkori lovagokat személyesít meg, az igazi romantizált lovagi erkölcsökkel. Egyszerűen végtelenül humorosnak találom.

Mi a színsémája a seregednek?

Eredetileg a piros-ezüst-fekete színsémára épült, mivel még 9. kiadásban kezdtem el építeni őket az akkori House Raven sémára. Ez azóta nagyrészt változatlan  -egyetlen Armiger Warglaive modellem tér el ettől, ami fekete-ezüst és freehand festések – ugyanakkor pont az alacsony modell mennyiség miatt igyekszem minden egységet valamennyire egyedire megcsinálni.

Mi a háttértörténete a TE seregednek?

Van, amit szép lassan igyekszem beletenni az újabb modellekbe. Ugye alapból House Raven-ként kezdték az első modellek, de a hivatalos lore szerint ez a ház elveszítette bolygóját, és csapatai szétszéledtek. Egy ilyen freelance csapat lett az én seregem is – ihletet a magyar középkori történelemben kerestem, hamár úgyis a lovagokkal játszom. Így jutottam el végül a house Ravenen keresztül a Fekete Sereg-hez – vezetőjük a fekete holló címert viselő Matthias Rex (Canis Rex), aki azóta vezeti társait, és segítik az Imperium népét, ahol szükség van rájuk. Lehet hogy nem nagy, lehet hogy egy kicsit egyszerű, de legalább az én hátterem.

Mit javasolnál azoknak, akik most kezdenek bele ezen sereg gyűjtésébe és játszásába?

Ha bizonytalan vagy, kezdd kicsiben. Mivel minden Imperium sereg tudja őket ally-nak is vinni, ezért érdemes lehet először akár csak ally-ként vinni egy questoris modellt, ha nem vagy biztos abban, hogy szeretni fogod a sereget. Ha megtetszik amit csinálni tud, akkor az a jó hírem van, hogy a saját seregében csak erősebb lesz, hozzá hasonló társakkal körülvéve. Emellett sajnos érdemes felkészülni arra, hogy sok játékos egyáltalán nem tudja, mihez kezdjen velük, és emiatt esetleg frusztráltak lesznek, amikor kikapnak. Ez nyilván nem a te hibád, mivel te csak egy létező seregét használod a játéknak, meg kell tanulni az ilyen helyzetekből származó negatív megjegyzéseket elengedni. (Ezért kell mindig univerzális sereget építeni, amelynek mindenre van válasz. – A Szerk.)

Hogy látod, mi a mostani verseny sereg?

Sajnos amit a leggyakrabban látok az interneten, illetve amit személyes tapasztalatom is alátámaszt, hogy a legjobb verseny sereg jelenleg 9-10 armiger (warglaive és helverin tetszőleges felosztásban), egy Canis Rex, egy allied Callidus assasin, és amit még érez az ember a maradék 100-200 pontból ally-nak. Egyszerűen amikor egy nagyobb knight helyett az ember hoz 3 kicsit, ott nehéz megmagyarázni, hogy miért éri meg jobban a nagy. Ez a helyzet már fennáll egy ideje – amióta a bondsman-t nem kapják meg a nagyobb knightok ha kiosztják – és a legutóbbi Munitorum Field Manual-ban elhozott további pontcsökkentések az armigerekre ezt tovább erősítették. Sajnálat, mert az ember ugye nem azért kezdi el gyűjteni a hatalmas mecha hadsereget, hogy aztán szinte csak a kicsiket vigye belőle – „kicsiket”, mert még mindig méretesebb mint szinte bármi a többi frakció repertoárjában.

Mivel van a legtöbb nehézséged?

Modellezési, illetve festési téren a legnagyobb nehézség talán nekikezdeni, kiváltképpen a nagyobb knightoknak – a Questoris, Cerastus vagy Dominus vázak – mert az ember érzi, hogy egy hatalmas projektbe kezd bele. Valamint mindig ott van a kisördög az ember vállán, hogy még várni kéne a festéssel, amíg javulnak a képességek, elvégre is egy ilyen knight szinte biztosan, már méretéből adódóan, az asztal egyik ékessége lesz. De persze nem szabad engedni ennek a szorongásnak, neki kell kezdeni, és szép lassan, lépésekben egyre szebbé és szebbé tehetőek. Játék téren a legnagyobb nehézség, hogy az embert könnyen elragadja a lendület, és elhiszi, hogy sérthetetlen serege van – van valami magával ragadó abban, amikor a Toughness 10-12 modellek, melyek mellett az ellenfél serege szinte biztosan eltörpül, elindul előre az asztalon. Ugyanakkor, ha ez nagyon magával ragad, és nem figyelek a veszélyekre, nem dugom el őket megfelelően. Csak száguldok előre mintha lovasvégi lennék a Pelennor mezőn, aztán az ellenfél körében könnyen arcba kapja néhány veszélyes, vagy éppen szerencsésen dobott lövés illetve charge a fontosabb helyen lévő unitokat, és hipp-hopp lekerül velük 400-600 pont. Utána még persze lehet reménykedni, hogy behozza az ember, de jobb nem belekerülni ebbe a helyzetbe.

Nagyon szépen köszönjük Stark Attilának, hogy részt vett a mini-interjúnkon! Reméljük, hogy Attila tanácsai és tapasztalatai sokaknak hasznos lehet. Ha szeretnél még pár általános érvényű tanáccsal élni, akkor kövesd a Játékosoktól Játékosoknak cikksorozatunkat, valamint olvasd el a Tudástárunk Terepasztalos Társasjátékok Alapjai szekcióját!

Kövessetek minket Facebookon és Instagramon is!

Tippek