Folytatjuk cikksorozatunkat a Warhammer 40.000 – Kill Team terepasztalos társasjátékával, amely egyre nagyobb népszerűségre tesz szert hazánkban. A Warhammer 40.000 világát folyamatosan boncolgatjuk a Warhammer 40.000 tudástár cikkeinkben, így itt most nem feltétlen fogunk részletekbemenően beszélni róla. A Warhammer 40.000 egy sötét jövőt bemutató sci-fantasy univerzum, ahol az emberiség folyamatos háborúban áll, hogy fennmaradását biztosítsa. Az Ember Birodalma egy hatalmas, de hanyatló csillagközi civilizáció, melyet az Istencsászár akarata tart egyben – noha Ő maga már nem élő, de nem is halott. Az emberiség védelmét két hatalmas haderő biztosítja: a számtalan világra kiterjedő, névtelen katonákból álló Astra Militarum, valamint a génmódosított harcosokból álló, legendás Space Marine-ok. Ám az emberiség ellenségei számtalanok és könyörtelenek. Az eldák rejtélyes és megosztott civilizációja, az orkok tomboló hordái, a káosz démoni fertőzése és az árulók cselszövései mind egyetlen végzet felé sodorják a Birodalmat: az elkerülhetetlen pusztulás felé. Az örök háború világában nincs béke, csak vérontás és küzdelem, ahol a galaxis minden szegletében egy újabb csata vár arra, hogy eldöntse a jövő sorsát.

Ez az univerzum nem csupán egy terepasztalos társasjáték háttere – ez egy óriási, részletesen kidolgozott világ, amely több száz regényben, játékban és történetben kel életre, mély lore-jával és végtelen lehetőségeivel elvarázsolva a rajongókat.

warhammer-40K-titan-art

Játék általános működése

A Warhammer 40.000 – Kill Team a Warhammer 40.000 terepasztalos társasjáték spin-offja, amely a skirmish játékok jellemzőivel rendelkezik. A skirmish játékok általában mélyebb szabályrendszerrel rendelkeznek, mint a nagy wargame-ek viszont sokkal kevesebb figura szükséges hozzá. Emiatt sokszor ugyan annyi a játékidő, mivel sokkal több szabályt kell figyelembe vennünk és a különböző akciók is bonyolultabbak. Ha többet szeretnél megtudni a terepasztalos társasjátékok fajtáiról, akkor javasoljuk, hogy olvasd el az erről szóló tudástár cikkünket! A továbbiakban csak röviden szeretnénk beszélni a szabályrendszer jellemzőiről. A Kill Team-ben több mint, 30 csapat található meg, amelyek kevésbé testreszabhatóak, mint a nagy Warhammer 40.000 seregek, de annál több speciális, csak ebben a játékban megtalálható, figurát tartalmaznak. Ha például a Heartkyn Salvagereket vesszük górcső alá, akkor megtalálható bennük egy „jump packes” és egy „boxeres” törpe is, amelyet máshol nem láthatunk (a Warhammer 40.000 játékban pedig nem használhatunk). A játék easy to play hard to master, tehát könnyen tudunk vele játszani, de ahhoz, hogy nagyon jók legyünk benne, nagyon sokat kell gyakorolnunk.

40K Kill Team Tau vs Space Marine

Bár Warhammer 40.000 spin-offról van szó, de a játékszabályok nagyban eltérnek a nagy testvérétől. Míg a Warhammer 40.000 játékban 4 fázis (command, move, shoot, fight) van több al-fázissal, úgy a Kill Team-ben összesen 2 fázis van, a Strategy Phase, amelyben különböző strategemeket használhatunk a csapatunkra, valamint a Firefight Phase amely magába foglalja a mozgást, lövést és a közelharcot is. A játék maximum 4 körből áll, amelyek elején kockadobással döntik el a játékosok, hogy ki kezdi az aktivációkat. Fontos, hogy a játék váltott aktivációs, magyarul a játékosok felváltva aktiválják a figuráikat ahelyett, hogy egyszerre mindenkivel lépnének. Ezzel a játék sokkal interaktívabb, valamint nincsen szükség rá, hogy várakozzunk addig, amíg a másik fél lép. A lövés és a közelharc is máshogy működik.

Kill-Team-Kommandos-vs-Death-Korps-Of-Krieg

Ami mindkettőben megegyezik, hogy a fegyverek ATK értéke jelenti azt, hogy mennyi kockát kell eldobnunk és a hit, hogy azokkal a kockákkal milyen eredmény jelenti a találatot (Pl: 3+, tehát 3 vagy a fölé való dobással). A távharcban miután kidobtuk, hogy mennyi sikerünk volt úgy megvizsgáljuk, hogy az ellenfél figurája milyen fedezékeket kap és így állapítjuk meg azt, hogy milyen szabályok érvényesek a védekező kockáira, amelyek száma fixen 3 db. Igen jól olvastátok, lövésnél nem számít, hogy mennyi sikeres támadása volt az ellenfelünknek, mivel mindig fixen 3 kockával dobunk, amellyel a karakter páncélértékére kell dobni (Pl: 4+, tehát 4 vagy a fölé). A közelharc egy picit másképpen működik, mivel ott nem használjuk a karakterek páncél értékeit. Ott mindkét karakter, így mindkét játékos, támadást dob, majd ezeket a kockákat egy kisebb mini-game-ben felhasználják és ebből dől el, hogy melyik karakter mennyit sebzett a másikba. Ezt egy példával könnyebb szemléltetni, így tételezzük fel, hogy egy Space Marine Intercessor és egy Necron Immortal Guardian kerül közelharcba. A Space Marine-nak a sikeres dobásai: 3,4,5 míg a necronnak: 4,5. Mivel az űrgárdista rohamozott, így az egyik kockát támadásba rakja, amivel sebez a necronon (azonnal a döntés pillanatában) erre az Immortal azt válassza, hogy az egyik sikeres kockájával kivédi az Intercessor egyik sikeres kockáját. Így ez a kör lezajlott és 1-1 kockája maradt a két félnek. Ezek után a Space Marine támadásra használja fel az utolsó kockáját, amelyre a necron szintén támadással válaszol és így mindketten sebződnek. Bár bonyolultnak hangzik, de alapvetően egy nagyon gyors mini játékot kreáltak a közelharcból, amely nagyon érdekessé teszi ezt az aspektusát a játéknak. Fontos kiemelnünk a kockadobásoknál, hogy a 6-os dobások kritikusnak számítanak, amelyek így erősebbnek számítanak általánosan, mint a sima sikerek.

Ahogy látjátok nagyban különbözik a Warhammer 40.000 a Kill Team játéktól, de hangulatra ugyan azt adják. Ugyanúgy a modernkori hadviselést szeretné szimulálni a játék, így a figuráknak itt sincsen facingje, tehát 360 fokban látnak és harcolnak. A WYSIWYG (what you see is what you get, avagy azt kapod amit látsz) ebben a játékban sokkal fontosabb, mint másoknál, mivel a tereptárgyak és a figuráknak az elfoglalt helye nagyon sokat számít abból a szempontból, hogy mikor és milyen fedezéket kapnak a figurák. Mindenképpen javasoljuk a játékosoknak, hogy fedezékből fedezékbe mozgassa az egységeit, mert a játék nagyon könnyen fatálissá válik egy-egy rossz döntéstől. Végül de nem utolsó sorban ez a játék egy határozottan küldetés orientált szabályrendszerrel rendelkezik, amely így még nagyobb odafigyelést kér a játékosoktól.

kill-team-cover

Szabályok és Játékidő

A játékidő a játékosok gyakorlottságától függően 1,5-3 óra lehet. A játék határozott támogatást kap a gyártótól, tehát a Games Workshoptól, amely miatt így minden alapvető szabályt (beleértve a csapatok szabályait) megtalálhatunk egy ingyenes applikációban, amely a „Kill Team” néven fut. Az alap szabályok egyébként nem hosszabbak, mint egy közepesen bonyolult társasjátéknak, így viszonylag könnyen bele tudnak kezdeni a játékosok. Viszont a csapatok szabályai (kiemelten a régebbi csapatoknál) azért bonyolultak, mert van amikor a 10 főből álló csapatoknál 10 specialista van, amelyek külön-külön szabályokkal rendelkeznek. Mindenképpen javasoljuk, hogy a kezdő játékosok jól tanulmányozzák át a csapataikat a játék előtt, hogy még kevesebb idő menjen el vele játék közben.

warhammer-40k-space-marines-codex-astartes-armoring

Szükséges Figurák Száma

A Warhammer 40.000 – Kill Team egy határozottan kevés figurával operáló keretrendszer, amelyben vannak olyan frakciók is, amelyeknek a figuráit akár a sima Warhammer 40.000-ből is használhatjuk (Pl: Angels Of Death, vagyis a Space Marine-ok). Ugyanakkor nagyon sok csapatot teljesegésszében implementálhatunk a nagy Warhammer 40.000 seregünkben is. Szóval a két játék között van átjárás, amely így megkönnyítheti a kezdőknek a belekezdését egy másik játékba és/vagy a régi 40K motorosoknak egy kis változatosságot hozhat a 40K KT. A csapatokban található figurák nagyon igényesen vannak kidolgozva, így rengeteg lehetőség van bennük a figurafestőknek is. Alapvetően a Kill Team csapatok 10 fő körül operálnak, így kevés figura szükséges ehhez a játékhoz.

novitiates-kill-team

Szükséges Tereptárgyak Száma

Úgy alapvetően a skirmish játékokhoz sokkal több tereptárgy szükséges, mint a nagyobb testvéreikhez. A Kill Team-nél Kill Zone dobozokban is találhatunk tereptárgy szetteket, amelyhez felrakási útmutatót is kapunk, amelynek külön szabályai vannak. Természetesen egyébként bármilyen tereptárggyal, saját layouttal is lehet játszani a játékot, mivel a küldetéseket ilyen módon nem befolyásolják. Mi mindenképpen javasoljuk, hogy a pályára, amely 22″x30″-es fixen, legalább 3 nagyobb romot, 2 kisebb romot és 3-8 kisebb tereptárgyat helyezzünk fel. Így lesz elég fedezék és akadály mindkét játékosnak amelyen a karatereiket eltudják bújtatni és nem alakulnak ki „gyilkolási pontok”, ahol pár lövés után elesik az egyik csapat. A HammerTime Cafe klubjában nagy számú és változatos tereptárgyakat találhatsz, így tökéletes lehetőséget nyújt egy jó játékhoz.

Kinek Ajánljuk?

Bár a játékhoz kevés figura kell, de annál több tereptárgy, amelyet meg lehet oldani egy Kill Zone bevásárlásával, de akkor is inkább azoknak javasoljuk, akik klubba szeretnek járni, mert egy idő után el tud laposodni a játék a kevésbé változatos tereptárgyak miatt. Magához a játékohoz nagyon jó starter settek jelennek meg, amelynek egy része limitáltan elérhető. Kezdő és veterán játékosoknak is ajánljuk ezt a szabályrendszert, mivel könnyen tanulható, de nagy mélységgel rendelkezik. A közösség határozottan aktív, például egy nagyobb Liga is megy folyamatosan a HammerTime Cafe-ban. A kezdőknek azért is kedvező még a Warhammer 40.000 – Kill Team, mivel kevés figurával el lehet kezdeni, amellyel így belekóstolhatnak a hobbi modellezési aspektusába és könnyen teljesen festett csapattal tudnak játszani.

Összefoglaló

A Warhammer 40.000 monumentális univerzuma elrepítheti a játékosokat egy olyan világban, ahol csak háborút lelhetnek. A terepasztalokon zajló csatáknak ez tökéletes táptalajt ad és a Kill Team játék pedig megmutathatja a kisebb hadszínterek lehetőségeit is az érdeklődőknek. Kevés figurával könnyen tanulható szabályrendszerével ez egy nagyon jó kikapcsolódást biztosító terepasztalos társasjáték, amellyel bárki megismerheti a Warhammer 40.000 sötét világát.

Hungarian Warhammer Community csapata

Írta: Liszka Gergely

Kövessetek minket Facebookon és Instagramon is!

Tippek

  • Bánj jól a figurákkal!

    Bánj úgy más játékosok figuráival, mintha a tieid lennének!
  • Támogasd a klubodat

    Ha szeretnéd, hogy a klubod a jövőben is helyet biztosítson a játékaidnak, akkor élj a helybenfogyasztás lehetőségével!
  • Távolsági seregek

    Ha szereted a távolsági harcot, akkor próbáld ki az Astra Militarum, Tau Empire, Kharadron Overlords, Cities Of Sigmar seregeket!