Halhattátok már azt a mondást a köreinkben, hogy ”Alkossuk meg saját világunkat”. Mint ahogyan a Warhammer 40.000-ben a különböző bolygókat ”világoknak” hívják, úgy hasonlóan világokat alkothatunk a figuráink talp-díszítése által. Mi is figurafestésnél az első, amit elképzelünk egy adott figurával kapcsolatban? Először azt, hogy pontosan milyen kinézete legyen (így választunk figurát)? Milyen színűek legyenek a különböző részei (így választunk festékeket)? Ezek után szoktuk ugye kitalálni köré a háttértörténetet. Éppen milyen tevékenységet végez (nos ez általában a Warhammer figuráknál majd mind ugyan az 😀 )? Milyen környezetben szeretnénk megjeleníteni? Igazából még sok más kérdés szóba jöhet, de itt most megállunk. A ”Basing, avagy a figurád helye” Tudástár cikksorozatunkban azt szeretnénk kifejteni, hogy miként tudjátok megalkotni a saját világotokat, amibe a figurátokat belehelyezitek a figuráitok talpának megmunkálásával.
A figurák talpának feladata
A figurák talpa (továbbiakban base) alapvetően nem csak arra szolgál, hogy a modellt egyenesen tartsa, és ne dőljön el, hanem ez jelképezi az adott karakter ”helyfoglalását” a terepasztalon. Így a terepasztalnak van egy maximum befogadható figuraszáma pont a base-ek miatt. Általában ettől mérjük a mozgási, lövési távolságot és ugyan úgy a harcosunk részét képezi a játékok közben így, ha csak ezt látja az ellenfél egysége, akkor is úgy vesszük, hogy látható számukra. A base kialakítását ezért úgy érdemes elvégezni, ha csak játékra szeretnénk használni az adott modellt, hogy az ne szenvedjen emiatt hátrányt. Például ne emelje ki az adott figurát annyira a síkból, hogy azt már nehezen lehessen bújtatni, vagy ne szélesítse ugyan ezen okok miatt. Játékban mindig érdemes arra törekedni, hogy a figuránk megtartsa az eredeti figura dimenzióit (szélesség, magasság). Alapvetően a legtöbb versenyen is, ha egy konvertált figurát használunk az eredeti figura helyett, akkor a versenyeken csak a fentebb említett dimenzió megkötés van, valamint, hogy teljesen belehessen azonosítani az adott karakternek. Ugyan így a base-re az eredeti méret használata viszont kötelező.
A base kialakításának hatása a figura festésére
A figurát ki lehet festeni úgy is, hogy ”most jött le a gyártószalagról”, tehát, hogy semmilyen sérülés vagy környezeti hatás nem érte őket, és lehet úgy is, hogy már a ”harcterek pora és az izzadság által tiszta mocsok” és persze vannak köztes megoldások is. Fontos, hogy a környezet, amit építünk a talpra, hatással van a figurára. Tehát például, ha egy saras-mocsaras talajt építünk a talpra, akkor érdemes sarassá tenni a futó ork cipőjét. Ugyanakkor, ha egy sivatag felszínére pont most léptek le az adott katonák, akkor nem feltétlenül rakódott rá annyi finom réteg a homokból, hogy azt láthatóvá kellene tenni egy adott modellen. Sokan úgy festik meg a figurákat, hogy azokon a környezeti hatások nincsenek megjelenítve. Talán a TTQ és a TTQ + festés definíciójába ezt is bele kellene venni (a festési minőségekről a ”Figuravásárlás, avagy a megalkotni kívánt sereged alapjai” című cikkünkben olvashattok többet). Arra is nagyon fontos figyelni, hogy ha a környezetünkből használunk fel anyagokat akkor azokat is fessük meg a talpon, mert ha festetlenül hagyjuk, akkor kiütközik a kifestett figura mellett.
A basing definíciója
A basing (nem összetévesztendő itt az alap festékek felvitelével) a figura talpának megmunkálásáról szóló művelet. Alapvetően, ha nem hagyjuk üresen a figura talpát, akkor már a basinggel foglalkozunk. Rengeteg lehetősége van az embernek arra, hogy a modell talpát kialakítsa. Ugyan így a figurafestő versenyek zöménél is kötelező a figura talpának elkészítése és kifestése (ha rendelkezik vele). Használhatunk hozzá különböző textúra anyagokat és előre gyártott talp elemet, amelyre rengeteg variáció van a különböző gyártók eszköztárában. Használhatunk anyagokat a környezetünkből, például kavicsokat, faágakat, leveleket, de akár egy vékony Green Stuff réteget felvíve legördíthetjük egy ”Rolling pinnel” amivel így könnyen tudjuk a textúráját változtatni a talpnak.
Ha a seregünk összes figurájának a base-ére odafigyelünk és egységessé tesszük egy tematika által, akkor nem csak könnyebben megkülönböztethetővé tesszük a modelljeinket, de könnyen átadhatunk történeteket is a modelljeink által a játékosainknak. Ha szeretnél erről többet olvasni, akkor tarts a ”Basing, avagy a figurád helye” cikksorozatunkkal!
Hungarian Warhammer Community csapata
Írta: Liszka Gergely